Rosja może zakazać kopania i używania kryptowalut

Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, rosyjski bank centralny rozważa uchwalenie prawa zakazującego kopania kryptowalut oraz realizowania jakichkolwiek transakcji finansowych z użyciem takich środków płatniczych. Chce to zrobić pomimo tego, że dwa lata temu zalegalizował cyfrowe waluty.

Grafika: Pierre Borthiry/Unsplash

Bank miał dojść do wniosku, że kryptowaluty przypominają typową „piramidę finansową”, są absolutnie nieprzewidywalne i na dłuższą metę grożą załamaniem się całego systemu monetarnego, zagrażając wręcz suwerenności finansowej kraju. Eksperci banku mieli dojść do wniosku, że w gruncie rzeczy jednym z głównych celów stworzenia Bitcoina i innych cyfrowych walut było odebranie kontroli bankom centralnym nad krajowymi walutami.

Wygląda więc na to, że rozwój rynku kryptowalut w Rosji osiągnął pewien punkt krytyczny. A warto pamiętać, że Rosja odpowiadała za ponad 10% mocy zużywanej na tzw. haszowanie (hashrate), co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem wydobycia kryptowalut, tuż za Stanami Zjednoczonymi i Kazachstanem.

Zobacz również:

Ogromna ilość energii elektrycznej potrzebna do zasilania komputerów kopiących kryptowaluty może być dla Rosji poważnym problemem, która już obecnie boryka się z poważnymi niedoborami energii. Może ona więc pójść w ślady Chin, które niedawno zakazały kopania kryptowalut i zapowiedziały, że będą ścigać z całą surowością osoby, które nie zastosują się do tego zarządzenia.

Niewykluczone, że bank planuje również sojusz z regulatorami z innych krajach, po to aby śledzić wykorzystanie przez Rosjan międzynarodowych giełd kryptograficznych jako sposób na ominięcie wszelkich planowanych zakazów.

Niektórzy spekulują, że w dłuższej perspektywie Kreml zamierza stworzyć własny cyfrowy rubel, chcąc w ten sposób zmodernizować radykalnie swój system finansowy i uniezależnić się w ten sposób od zewnętrznych rynków finansowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200