Rosja blokuje dostęp do usługi LinkedIn

Rosyjski urząd do spraw telekomunikacji nakazał dostawcom internetu zablokować dostęp do usługi LinkedIn. Stało się to po tym, gdy sąd uznał iż LinkedIn narusza rosyjskie prawo dotyczące prywatności.

Nakaz taki opublikowała w zeszłym tygodniu rządowa instytucja nosząca nazwę Roskomnadzor (Rosyjska federalna służba nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu). Roskomnadzor twierdzi, że musiał tak zrobić, ponieważ Tagański Sąd Apelacyjny mający swoją siedzibę w Moskwie podtrzymał wcześniejsze orzeczenie (które zapadło 4. sierpnia tego roku) mówiące o tym, że LinkedIn naruszył rosyjskiego prawo.

Chodzi o prawo, które obliguje go do zachowania prywatności korzystających jego usług rosyjskich użytkowników - szczególnie do tego, aby dane o takich użytkownikach były przechowywane na terytorium Rosji.

Zobacz również:

  • Chat GPT-4 trafia do LinkedIn
  • Nowa usługa chmurowa do korzystania z botów AI
  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama

Roskomnadzor informuje, że zdecydował się wnieść tę sprawę do sądu, ponieważ LinkedIn nie odpowiedział mu wcześniej na dwa wysłane do niego wnioski, w których prosił ją o padanie informacji, kiedy dane rosyjskich użytkowników usługi zaczną być przechowywane na terytorium Rosyjskiej Federacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200