Rok wielkich transakcji

Na świecie do największych wydarzeń minionego roku należy zaliczyć sprzedaż przez IBM działu PC, doprowadzenie przez Oracle do fuzji z PeopleSoftem oraz przejęcie przez Symantec Veritasa. W Polsce końcówka roku stała pod znakiem kolejnej fali konsolidacji dokonywanej przez Prokom Software. Wszystkie te wydarzenia zbiegły się w czwartym kwartale minionego roku.

Na świecie do największych wydarzeń minionego roku należy zaliczyć sprzedaż przez IBM działu PC, doprowadzenie przez Oracle do fuzji z PeopleSoftem oraz przejęcie przez Symantec Veritasa. W Polsce końcówka roku stała pod znakiem kolejnej fali konsolidacji dokonywanej przez Prokom Software. Wszystkie te wydarzenia zbiegły się w czwartym kwartale minionego roku.

Na krajową skalę wydarzeniem tej miary co fuzje Oracle'a i PeopleSoftu oraz Symanteca i Veritasu była kolejna fala konsolidacji wokół Prokomu. W grę wchodzą znacznie mniejsze środki, ale przy zachowaniu wszelkich proporcji, ekspansja Prokomu ma dla polskiego rynku znaczenie nie mniejsze niż roszady wśród globalnych dostawców. Przez lata mówiło się, że nie ma instytucji państwowej, której od strony informatycznej nie obsługiwałby Prokom. Dzisiaj należałoby stwierdzić, że trudno znaleźć dużą działającą na polskim rynku firmę informatyczną, która nie byłaby związana z gdyńskim imperium.

Od faktur po bezpieczeństwo

Jesienią 2004 r. Prokom pośrednio stał się udziałowcem Rzeszów, który dzięki doskonałym wynikom finansowym przebojem wdarł się do informatycznej pierwszej ligi. Rzeszowska firma - będąca najcenniejszym składnikiem grupy Comp - na długo zanim weszła na giełdę, była przedmiotem zainteresowania Prokomu - tak przynajmniej spekulowano w branży.

Formalnie akcjonariuszem Comp Rzeszów został Softbank, inna odnoga imperium Prokomu. Jednocześnie Softbank sprzedał rzeszowskiemu Compowi za 24,5 mln zł 100% akcji należącej do niego firmy Epsilio, która stworzyła system Eurobank On-line wdrożony w ubiegłym roku w Banku Gospodarki Żywnościowej. Niewykluczone, że Softbank przekaże Comp Rzeszów także spółkę Novum tworzącą oprogramowanie dla banków spółdzielczych.

Związki Prokomu z Comp Rzeszów będą jeszcze ściślejsze, gdy dojdzie do skutku przejęcie przez słowacką ASSET Soft połowy akcji czeskiej PVT. Słowacka spółka należy bowiem do rzeszowskiego producenta oprogramowania, czeska do gdyńskiego integratora. Polsko-słowacka grupa ma działać także na rynkach: węgierskim, ukraińskim i rosyjskim.

Do Prokom Software należy także pakiet 54% akcji łączących się firm Spin i Telmax. Na giełdzie występować będzie spółka Spin SA, która zastąpi notowany już Telmax SA. Zanim doszło do połączenia Spin i Telmaxu, przejęły one cztery inne spółki - WiedzaNet, Informa, Galkom oraz Kom-Pakt. Dzięki tym transakcjom Spin, a pośrednio Prokom, stał się potentatem na rynku systemów billingowych. Wystarczy przypomnieć, że Kom-Pakt jest wiodącym producentem rozwiązań billingowych dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, a Spin oferuje własny system dla telekomunikacji i energetyki.

Za ponad 100 mln zł Prokom przejmie także pakiet 40% akcji ABG i doprowadzi do jej połączenia z innym integratorem ze swojej "stajni" - Ster-Projektem. Notabene, do Ster-Projektu od zeszłego roku należy DRQ - krakowski producent oprogramowania kupiony od ITI Holding za 38 mln zł.

Tuż przed Wigilią poinformowano, że Prokom Software kupi za prawie 21 mln zł ponad pół miliona akcji warszawskiego Compu. Chodzi o akcje wyemitowane w ramach nowej emisji, która miała miejsce pod koniec grudnia ub.r. Co więcej, Prokom odkupi też taką samą pulę akcji Compu od dotychczasowego głównego udziałowca i założyciela spółki - Jacka Papaja. Tym samym gdyński integrator staje się inwestorem strategicznym w Compie z 49% pakietem akcji, a z czasem przejmie kontrolę nad tą spółką. Zakup akcji Compu przez Prokom będzie rozłożony w czasie, dlatego nie będzie konieczności ogłaszania publicznego wezwania.

Prokom chce powierzyć spółce Comp rolę centrum kompetencyjnego w zakresie rozwoju systemów i produkcji urządzeń kryptograficznych oraz rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa. Może kłócić się to ze strategią security first wprowadzaną przez Ster-Projekt w ramach prowadzonej obecnie restrukturyzacji. Być może jednak w związku z połączeniem z ABG i powstaniem spółki ABG Ster-Projekt, w której Prokom będzie miał ok. 30% akcji zmieni się także strategia. "Transakcja ma także zwiększyć szanse nowej spółki w zdobywaniu projektów finansowanych z funduszy europejskich" - czytamy w oficjalnym komunikacie. ABG specjalizuje się bowiem w projektach w administracji publicznej.

Dopiero sieć to komputer!

Spółki giełdowe, których akcjonariuszem jest Prokom Software

Spółki giełdowe, których akcjonariuszem jest Prokom Software

Informacja o rezygnacji przez IBM z produkcji komputerów, jak również upadek największych w USA targów komputerowych Comdex (COMputer Dealer EXposition) to znak, że era PC naprawdę się skończyła, przynajmniej jako znaczącej części przemysłu informatycznego. Produkcja komputerów ze standardowych podzespołów stała się tak nisko rentownym biznesem, że nie będzie zaskoczeniem, gdy ścieżką udeptaną przez IBM podążą inni. Niedawno podano, że na produkcji jednego egzemplarza odtwarzacza DVD fabryka w Chinach zarabia niespełna dolara, a konkurencja jest tak ogromna, że co i rusz bankrutuje kolejny producent.

Natomiast udane wejście na giełdę Google, firmy tworzącej rozwiązania pomagające odnajdywać informacje w Internecie, to znak, że w myśl sloganu ukutego niegdyś przez Sun Microsystems komputer naprawdę stał się siecią. Twórcy wyszukiwarki internetowej Google stali się z dnia na dzień miliarderami, a przy okazji tchnęli optymizm w świat inwestorów, którzy do dzisiaj nieufnie przyglądają się spółkom kojarzonym z Internetem.


TOP 200