Rok trudny, ale... dobry

Według IDC Poland, polski sektor oprogramowania w ubiegłym roku wzrósł, choć tylko o 0,5%. Czy to oznacza także, że klienci wydali na aplikacje biznesowe więcej niż w roku 2008?

Powyższe pytanie zadaliśmy przedstawicielom kilku największych dostawców systemów klasy działających na polskim rynku. Ich zdaniem, pierwsza połowa 2009 r. była dla dostawców ERP okresem ciężkiej próby. Najwięksi klienci - duże polskie przedsiębiorstwa i oddziały międzynarodowych korporacji - w obawie przed skutkami kryzysu szybko zmieniły strategię inwestycyjną. Bez widocznej przyczyny rezygnowano nawet z planowanych od dawna projektów modernizacji posiadanych rozwiązań ERP. Dla dostawców był to głównie okres realizacji zobowiązań wynikających z zawartych dużo wcześniej kontraktów i niepewnego spoglądania w przyszłość.

Zmianę na lepsze przyniosła jednak druga połowa roku. Jawi się tam obraz rynku zdominowanego przez klientów z segmentu mniejszych firm. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania analityczno-raportujące i dodatkowe funkcjonalności branżowe. Firmy, które decydowały się na ryzyko inwestycji, oczekiwały zaś rozwiązań umożliwiających optymalizację kosztów działalności, poprawę efektywności działań planistycznych i narzędzi bezpośrednio wpływających na budowanie przewagi konkurencyjnej. Jednak na ściśle sprecyzowane oczekiwania często nakładały się też wymagania finansowe. Klienci z większą niż wcześniej uwagą liczyli każdą złotówkę przeznaczoną na inwestycje. Bardziej niż dotychczas naciskano też na terminy realizacji projektów. Negocjacje były trudniejsze.

W światowej branży ERP ubiegły rok zostanie zapamiętany jako okres przekładania projektów wdrożeniowych oraz spadku sprzedaży licencji i wpływów z usług. Na polskim rynku nie było aż tak źle. Natomiast prognozy dla światowego rynku oprogramowania biznesowego na ten rok są optymistyczne. Do gry wracają największe firmy, które w uśpieniu przeczekały okres załamania gospodarczego. Stopniowo przybywa projektów inwestycyjnych. Skoro w Polsce było lepiej nawet w gorszych czasach, to może w lepszych będzie naprawdę dobrze? Producenci systemów ERP będą jednak chyba musieli skorzystać z ubiegłorocznych doświadczeń i przyzwyczaić się, że to klienci nadal będą rozdawać karty…


TOP 200