Rok pod znakiem porządków

Ubiegły rok w Grupie Kapitałowej Prokom Software upłynął pod znakiem porządków. Nadchodzące miesiące pokażą, czy firmie udało się przystosować struktury do nowych wymagań rynku.

Ubiegły rok w Grupie Kapitałowej Prokom Software upłynął pod znakiem porządków. Nadchodzące miesiące pokażą, czy firmie udało się przystosować struktury do nowych wymagań rynku.

W ostatnich dniach marca br. dobiegł końca pierwszy etap restrukturyzacji PVT, czeskiego integratora, przejętego przez Prokom Software jeszcze w połowie 2003 r.

Jej wynikiem jest struktura macierzowa firmy, z wyodrębnionyi obszarami: biznesowym, finansowo-organizacyjnym. "Do tej pory każdy z działów sprzedających rozwiązania sektorowe miał własny zespół programistów, konsultantów, handlowców. Nowa struktura nakierowana jest na realizację dużych projektów i pozwoli nam lepiej dopasować się do potrzeb biznesu" - wyjaśnia Marian Pijarski, prezes PVT. A te są dość poważne.

PVT było przez lata jednym z największych dostawców rozwiązań informatycznych dla czeskiej administracji. W spółce, która przez lata przynosiła przychody na poziomie 70-90 mln euro, coś zacięło się na początku 2001 r. Firma zaczęła powoli tracić rynek zamówień publicznych, nie mogąc równocześnie przeprowadzić skutecznej dywersyfikacji portfela zamówień. Te kłopoty doprowadziły do jej sprzedaży i przejęcia przez Prokom Software (wraz z czesko-słowackim domem inwestycyjnym J&T i holenderską grupą inwestycyjną Middle Europe Investments).

Polacy po prawie rocznym zastoju zajęli się korektą strategii PVT. Zgodnie z jej założeniami PVT ma stać się integratorem systemów. Ważnym segmentem dla firmy nadal pozostanie sektor administracji publicznej. Drugim priorytetem będzie przemysł. "Skupimy się na współpracy z dużymi partnerami: SAP, Microsoft, Oracle, IBM. Wspólnie z SAP przygotowujemy produkt myFenix, oparty na jądrze SAP i dedykowany dla sektora administracji. Czechy są pod tym względem dość specyficzne, gdyż SAP ma prawie 70% udziałów w rynku. Mamy dobre referencje związane z projektami SAP NetWeaver. Rozwijamy także rozwiązania komplementarne, takie jak system obiegu dokumentów Sedo" - mówi Marian Pijarski.

Nowe źródła przychodów

Rok pod znakiem porządków

Ryszard Krauze, prezes zarządu Prokom Software

Strategia PVT jest niemal dokładną kopią strategii przyjętej przez Prokom Software i zbudowanej wokół firmy grupy kapitałowej. Polska spółka tak jak Czesi stanęła w ostatnich latach przed bardzo poważnym wyzwaniem, jakim było spowolnienie inwestycji na rynku publicznym.

Oczywiście Prokom ma nadal kilku atrakcyjnych klientów w tym sektorze na czele z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który będzie źródłem stałych przychodów dla firmy zapewne przez kolejną dekadę. Ma także kilku stałych klientów wśród spółek Skarbu Państwa, m.in. Pocztę Polską, dla której firma, za pośrednictwem spółki Postdata, realizuje dwa wieloletnie projekty: "Mrówka" i "e-Poczta". (Pierwszy z nich obejmuje stworzenie jednolitego centralnego systemu finansowo-księgowego i gospodarki własnej dla PP, a drugi budowę jednolitego rozwiązania wspomagającego świadczenie usług przez pocztę. Razem mogą przynieść integratorowi nawet ponad 130 mln zł).

Nie da się jednak ukryć, że w ostatnich kilkunastu miesiącach nie udało się firmie zdobyć żadnego znaczącego kontraktu w administracji. Co więcej, przynajmniej na razie fiaskiem zakończyły się także projekty offsetowe, na potrzeby których Prokom wraz z ComputerLandem powołał spółki: C2 System, Tetra System, RUM IT. Zawieszenie, czy wręcz wstrzymanie realizacji projektów pozbawiło firmę jednego ze źródeł przychodów, przy poważnych kosztach poniesionych na ich przygotowanie.

Co prawda przedstawiciele Prokom Software na każdym kroku podkreślają swoją wiarę w to, że praca włożona w przedsięwzięcia offsetowe kiedyś zaprocentuje. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że na razie jest to robienie dobrej miny do złej gry.

Terminy ogłoszenia kolejnych przetargów w administracji centralnej są wciąż odkładane i trudno tu liczyć na jakieś spektakularne sukcesy w najbliższym czasie. Przez pewien czas głośno było o możliwościach realizacji przez Spin, spółkę należącą do grupy kapitałowej Prokomu, nowego systemu na potrzeby Rejestru Usług Medycznych. W obliczu zapowiadanych od dawna zmian na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zdobycie tego kontraktu przez Spin może być trudne.

Na szczęście dla przychodów grupy już drugi kolejny rok z rzędu sukcesy na rynku zamówień publicznych odnosi Softbank, który w 2005 r. zarobił na tym sektorze ok. 141 mln zł (ok. 30% przychodów Softbanku), głównie dzięki realizacji kolejnych elementów Centrum Ewidencji Pojazdów i Kierowców (m.in. portalu, a także integracji z Krajowym Systemem Informacji Policji oraz modułem wykonawczym zapytań zewnętrznych dla Straży Miejskiej, korzystającym z baz CEPiK), a także kontraktowi na tymczasowe centrum zapasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W obliczu problemów ze zdobywaniem nowych klientów na rynku zamówień publicznych większego znaczenia nabierają przychody pochodzące z innych segmentów rynku, przede wszystkim z rynku finansowego (ponad 28% całości przychodów spółki w ub.r.). Tu Prokom ma solidną bazę klientów, z którymi podpisał wieloletnie umowy ramowe (PZU, Warta) i dzięki którym rokrocznie zdobywa kolejne kontrakty wdrożeniowe (w ub.r. m.in. kontrakt na wdrożenie systemu informatycznego Service Center firmy Peregrine Systems do zarządzania usługami IT).

Do tego dochodzą środki pozyskane dzięki kontraktom Softbanku, który buduje zintegrowany system informatyczny dla PKO BP. Zakończył też niedawno wdrożenie systemu monitorowania obrotu gotówkowego w Pekao SA oraz systemy zarządzania ryzykiem w RaiffeisenPolska i RaiffeisenZentralbank w Austrii. Dzięki tym umowom Softbank mógł w ub.r. odnotować kolejny solidny (6-proc.) wzrost przychodów z obsługi sektora bankowego (323 mln wobec 303 mln w roku 2004).

Nowym źródłem przychodów dla całej Grupy Kapitałowej ma szansę stać się przemysł. Choć na razie środki z tego sektora stanowią zaledwie 3,6% przychodów Prokom Software, to firma wkłada dużo wysiłku w budowanie referencji na tym rynku. Już dziś może poszczycić się kilkoma atrakcyjnymi klientami (Koncern Energetyczny ENERGA, Grupa Lotos, Zakłady Chemiczne Police) i cały czas szuka kolejnych nabywców. Swoją ofertę dla tego sektora opiera przede wszystkim na usługach związanych z platformą SAP NetWeaver.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200