Rok komputera sieciowego

Według IDC, rok 1998 będzie przełomowy dla przyszłości komputerów sieciowych NC.

Według IDC, rok 1998 będzie przełomowy dla przyszłości komputerów sieciowych NC.

Nadchodzący rok - według analityków z IDC - ma rozstrzygnąć, czy nowa technologia komputerów sieciowych zostanie masowo zaakceptowana przez użytkowników i sprawdzi się w praktyce. Choć idea tanich i prostych w konstrukcji komputerów NC została zaprezentowana przez Oracle i Sun już wiosną ub.r., produkcja tych urządzeń dopiero się rozwija i wciąż stanowią one nowinkę techniczną. Idea została jednak poparta przez wielu liczących się producentów komputerów i już obecnie na rynku pojawiło się co najmniej kilkanaście ich modeli. Potencjalni użytkownicy mogą się więc przymierzać do ich zastosowania. Na przykład francuski France Telecom testuje aktualnie 10 komputerów NC różnych producentów. Jeśli testy wypadną pozytywnie, być może 40 tys. PC pracujących w sieci tej firmy zostanie zastąpionych przez NC. France Telecom rozważa również możliwość sprzedaży komputerów sieciowych użytkownikom indywidualnym i wykorzystanie ich jako elementu przygotowywanej we współpracy z Deutsche Telekom i Corp. sieci Global Intranet.

Komputery NC mogą zastąpić większość wykorzystywanych obecnie terminali i komputerów PC, pracujących jako emulatory terminali. Według przewidywań specjalistów z IDC, nie zastąpią one PC w skali masowej, ale na rynku korporacyjnym NC do 2001 r. może zdobyć 7-10% udziału.

Czy wystarczy niska cena

Podstawową zaletą nowej technologii ma być niższy niż przy wykorzystaniu tradycyjnych komputerów PC koszt sprzętu i eksploatacji systemu sieciowego. Niedawno firma NCD (Network Computing Devices Inc.) wytwarzająca komputery Network Station dla IBM ogłosiła znaczną - 25-50% - obniżkę cen na modele rodziny UNC (Universal Network Computers), które kosztują obecnie w Stanach Zjednoczonych 700-2900 USD (dotychczas - 1125-5355 USD).

Kolejni konkurenci PC

Komputery NC nie są jedyną nową architekturą, która pojawiła się w ostatnim czasie. Są one promowane jako tania i łatwa do zarządzania platforma, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych komputerów PC z procesorami Intela i systemem operacyjnym Microsoftu, toteż właśnie te firmy odpowiedziały na atak konkurencji, prezentując już w październiku 1996 r. architekturę NetPC - tani komputer PC z Windows o ograniczonych możliwościach modyfikacji, przeznaczony do pracy w sieci korporacyjnej. Ma on zapewnić funkcjonalność podobną do standardowych PC przy niższej cenie i mniejszych kosztach eksploatacji. Specyfikacja NetPC jednak nie jest jeszcze gotowa, choć można oczekiwać, że w połowie br. mogą pojawić się pierwsze urządzenia tego typu.

Oprócz NC i NetPC na światowym rynku istnieje wiele innych urządzeń sieciowych, które oferują niektóre funkcje standardowych komputerów PC i są dla nich konkurencją w niektórych obszarach zastosowań. Są to m.in. takie urządzenia, jak inteligentne komputery naręczne, NetTV i konsole gier.

Według raportu IDC, do końca tego roku światowy rynek urządzeń alternatywnych dla tradycyjnych komputerów PC może znacznie rozwinąć się. Prognozy mówią, że już wkrótce użytkownicy uznają komputer sieciowy za bezpieczną platformę, a ponadto pojawi się wiele programów dla NC, przede wszystkim niezależnych od platformy sprzętowej aplikacji w języku Java.


TOP 200