Rok 2021 był rekordowy pod względem wartości przestępstw związanych z kryptowalutami

Jak wynika z analizy opublikowanej na blogu firmy Chainalysis tylko w ujęciu rocznym wartość przychodów cyberprzestępców, które uzyskali w kryptoaktywach, wzrosła o 79%

Rok 2021 był rekordowy pod względem wartości przestępstw związanych z kryptowalutami

Executium/Unsplash

Analitycy Chainalysis twierdzą, że nielegalne adresy już przechowują kryptowaluty o wartości ponad 10 miliardów dolarów, z czego większość jest w posiadaniu portfeli związanych z kradzieżą kryptowalut.

„Nielegalne adresy” są definiowane jako portfele związane z działalnością przestępczą, taką jak ransomware, schematy Ponziego i oszustwa.

Zobacz również:

  • 6 sposobów, w jaki hakerzy ukrywają swoje ślady
  • Kryptowaluty to pułapka, twierdzi znany ekonomista i analityk ryzyka
  • Jak długo będziemy obawiać się hakerów? Raport i „Projekt 2030” Trend Micro

Ubiegły rok był dla cyberprzestępców rekordowy ̶ a nielegalne adresy otrzymały 14 miliardów dolarów w walutach cyfrowych, co stanowi wzrost o 79% z 7,8 miliarda dolarów w 2020 roku.

Mimo to, udział nielegalnej działalności w całkowitym wolumenie transakcji kryptowalutowych pozostał niski i wyniósł zaledwie 0,15% w 2021 roku. Całkowity wolumen transakcji wzrósł w zeszłym roku do 15,8 biliona dolarów, co stanowi wzrost o ponad 550% w stosunku do poziomu z 2020 roku.

Chainalysis stwierdził jednak, że wartość 0,15% może jeszcze wzrosnąć, ponieważ firma identyfikuje więcej adresów związanych z nielegalnymi transakcjami i uwzględnia je w całkowitym wolumenie.

O ile 0,34% transakcji kryptowalutowych w 2020 roku było związane z nielegalną działalnością. Ta liczba została teraz podniesiona do 0,62%.

W raporcie stwierdzono również, że wzrost zdecentralizowanych finansów, lub DeFi, który ułatwia udzielanie pożyczek denominowanych w kryptowalutach poza tradycyjną bankowością, był dużym czynnikiem wzrostu skradzionych funduszy i oszustw. W 2020 roku z platform DeFi skradziono kryptowaluty o wartości mniejszej niż 162 miliony dolarów, co stanowiło 31% całkowitej kwoty skradzionej w tym roku. Stanowiło to wzrost o 335% w stosunku do łącznej kwoty skradzionej z platform DeFi w 2019 roku. W 2021 r. liczba ta wzrosłao kolejne 1330% do 2,3 miliarda dolarów, podaje Chainalysis.

Wolumen transakcji DeFi wzrósł o 912% w 2021 roku, a Chainalysis powiedział, że ponadprzeciętne zyski na zdecentralizowanych tokenach, takich jak Shiba Inu, popchnęły inwestorów do spekulacji na tokenach DeFi.

Cały raport dostępny jest tutaj:https://blog.chainalysis.com/reports/2022-crypto-crime-report-introduction/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200