Rok 2013 w IT - czas chmury, big data i wszechobecnego internetu

Prognozowanie tendencji na rynku IT - szczególnie w kontekście rozwiązań dla korporacji - zwykle bywa wyzwaniem. W tym roku może to być jednak nieco łatwiejsze, analitycy są bowiem zgodni co do tego, że 2013 będzie raczej rokiem ugruntowywania już istniejących trendów niż czasem oszałamiających karier jakichś nowych rozwiązań (aczkolwiek tego też nigdy nie można wykluczyć). Postanowiliśmy więc przyjrzeć się prognozom i tendencjom, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki będzie ów rok.

Jakie trendy będą dominować w IT 2013 r.? Jakie nowe technologie okażą się przebojami tego roku i jak zmienią to, w jaki sposób korzystamy z nowoczesnych narzędzi informatycznych? Jakie nowe usługi i rozwiązania podbiją serca użytkowników domowych i biznesowych? Takie pytania pojawiają co roku, ale w tym roku nieco łatwiej na nie odpowiedzieć. Z prognoz analityków i obserwacji rynku można bowiem wywnioskować, że rok 2013 powinien być podobny do poprzedniego - to będzie przede wszystkim czas umacniania i rozwijania się trendów, które obserwujemy już od dłuższego czasu. Możemy więc spodziewać się zaostrzania konkurencji platform i urządzeń mobilnych, popularyzowania się chmury praktycznie w każdej postaci oraz ciągłego wzrostu ilości danych, które współczesne firmy muszą zgromadzić, przetworzyć i przeanalizować.

Postanowiliśmy więc zebrać i omówić najważniejsze - zdaniem analityków oraz naszym - technologie i trendy, które powinny dominować w bieżącym roku. Oto nasze zestawienie:

Wojny urządzeń mobilnych

Według firmy Garnera (która opublikowała niedawno raport "10 strategicznych trendów technologicznych na rok 2013"), wiele się będzie działo na rynku urządzeń mobilnych. Analitycy spodziewają się zaostrzenia konkurencji w tym segmencie - aczkolwiek nie sądzą, by w bieżącym roku któryś z graczy zdołał zdominować ten rynek. Firma spodziewa się dobrego roku dla urządzeń mobilnych Microsoftu (tabletów Surface, urządzeń z Windows RT oraz smartfonów z Windows Phone 8) - ale pod warunkiem, że koncern zdoła uporać się z wychodzącymi na jaw problemami z tym sprzętem.

Zobacz również:

  • ChatGPT znacząco ułatwia prace agentom nieruchomości w USA
  • Indie będą światowym centrum sztucznej inteligencji
  • Chińskie Baidu uruchomi w marcu bota w stylu ChatGPT

W 2013 r. telefony komórkowe i smartfony zaliczą ważną wygraną w starciu z komputerami PC - to one staną się urządzeniami, z których najczęściej i najwięcej korzystamy z internetu. Smartfony będą robiły się coraz popularniejsze - według Gartnera już w 2015 r. będą one stanowiły 80% wszystkich sprzedawanych na świecie urządzeń telefonicznych. W tym samym czasie tablety będą stanowiły już ok. 50% sprzedaży laptopów, zaś najpopularniejszymi systemami dla tych urządzeń będą Apple iOS, Google Android oraz Microsoft Windows.

Co ciekawe, Gartner spodziewa się, iż rosnąca popularność tabletów i smartfonów sprawi, że dominacja Microsoftu w segmencie "komputerowych urządzeń klienckich" (do tej kategorii zaliczane są komputery, tablety oraz smartfony) zostanie zredukowana do ok. 60%. Jeśli tak faktycznie się stanie, to będzie można mówić o faktycznym nastaniu ery post-pc i zakończeniu czasu Windows rozumianego jako OS typowo desktopowy.

Postępująca konsumeryzacja IT sprawi, że firmowi administratorzy będą w końcu musieli zrezygnować ze zniechęcania użytkowników do wykorzystywania w pracy iPadów czy tabletów z Androidem i Windows RT. Do obowiązków działów IT włączone zostanie zapewnienie wsparcia wielu różnym systemom i urządzeniom - ostatecznie skończy się czas ścisłego standaryzowania i preferowania tylko jednej platformy software’owo-sprzętowej (czyli zwykle Windows).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200