Rok 2013 w IT - czas chmury, big data i wszechobecnego internetu

Zintegrowane ekosystemy

Rynek rozwiązań IT się zmienia - odchodzi od swobodnego, heterogenicznego modelu na rzecz bardziej zintegrowanych systemów i ekosystemów. Zdaniem Gartnera, w najbliższym roku możemy spodziewać się zaostrzenia rywalizacji konkurencyjnych ekosystemów (np. oferowanych przez HP oraz IBM). Czynnikami wpływającymi na popularyzowanie się takich rozwiązań są m.in. możliwość redukowania wydatków na IT (w porównaniu z kosztem rozwiązań bardziej zróżnicowanych), wyższe bezpieczeństwo oraz łatwość użytkowania - to cechy, które firmy bardzo sobie cenią.

Ekosystemy są wygodnym rozwiązaniem również dla dostawców rozwiązań IT - pozwalają im na zachowanie większej kontroli nad produktem oraz osiągnięcie większego marginesu zysku. Widać to choćby na przykładzie Apple’a, Google’a czy Microsoftu, czyli firm, które posiadają własne zamknięte ekosystemy produktów mobilnych (sprzętu i oprogramowania) i chętnie wykorzystują ich specyfikę do wzmocnienia własnej pozycji w danym segmencie.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji
  • Inteligentna chmura danych

Korporacyjne app store’y

Analitycy szacują, że do 2014 r. z najróżniejszych app store’ów (czyli serwisów udostępniających aplikacje dla różnych platform systemowych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych) pobranych zostanie 70 mld różnych aplikacji. Co więcej - do tego czasu model ten chętnie zaadaptują również korporacje, dla których własne app store’y będą optymalną metodą dostarczania aplikacji dla pracowników (bezpieczną i w pełni kontrolowaną). Upowszechnianie się tego modelu dystrybuowania oprogramowania w ramach organizacji będzie jednym z symptomów zmiany roli działu IT w firmie - administratorzy nie będą już dostarczać użytkownikom kompletnego, sztywno ustalonego zestawu aplikacji, lecz raczej pewną pulę, bibliotekę dostępnych zasobów, z których będzie można dowolnie korzystać.

Gorące trendy AD 2013

Oto krótkie zestawienie nowych technologii, które w 2013 r. nie zdobędą może oszałamiającej popularności, ale z pewnością są warte zainteresowania i uważnego śledzenia, bo praktycznie każda z nich ma szansę na stanie się przebojem, jeśli nie roku bieżącego, to kolejnego:

• Drukowanie 3D

Drukowanie przestrzenne - potocznie nazywane 3D - nie jest może przełomem technologicznym per se, bo to rozwiązanie znane jest od kilku dekad. Faktem jednak jest, że ostatnie miesiące są czasem popularyzowania się sprzętu i rozwiązań niezbędnych do tworzenia "wydruków 3D" - być może za kilka miesięcy lub lat na zakup takiej drukarki będzie mógł pozwolić sobie każdy. A wtedy jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia użytkowników…

• Nowe systemy uwierzytelniania

O konieczności zreformowania obowiązującego od lat schematu uwierzytelniania opartego na modelu login + hasło mówi się od dawna, jednak ostatnio dyskusja ta przybrała na sile. Pomysłów jest kilka, od opracowanego w laboratoriach Google’a systemu opartego na sprzętowym tokenie, którego odczytanie za pomocą odpowiedniego sensora wystarczyłoby do zalogowania się, aż po skomplikowane rozwiązania wykorzystujące algorytm "uczący się" cech użytkownika i rozpoznający go na podstawie jego zachowań.

• Telewizory smart

Producenci sprzętu audio-wideo już od kilku lat twierdzą, że sprzedawane przez nich telewizory są smart - wydaje się, że na razie te zapewnienia są grubą przesadą. Możliwość zainstalowania aplikacji czy podłączenia odbiornika do sieci nie czyni jeszcze z nich urządzenia inteligentnego. Ale to ma się zmienić - możemy spodziewać się popularyzowania telewizyjnych app store’ów oferujących aplikacje wyposażające TV w nowe funkcje, a także nowych usług, zmieniających sposób, w jaki oglądamy telewizję (na bliższy usługom video on demand).

• Gamifikacja

Czyli wprowadzenie aspektu gry i rywalizacji do dziedzin, z którymi raczej byśmy takiej rozrywki nie kojarzyli - np. edukacji czy działań marketingowych. Zdaniem piewców tego rozwiązania, gamifikacja ma szansę zrewolucjonizować system szkoleń (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych), a także system nauki w szkołach - dzięki podawaniu uczniom i studentom wiedzy w idealnie dopasowany do ich cyfrowych przyzwyczajeń sposób.

• Bezprzewodowe nowości

Rok 2013 będzie też czasem popularyzowania się nowych technologii bezprzewodowych - na rynek zaczęły już trafiać urządzenia obsługujące najnowszą wersję protokołu Wi-Fi (802.11ac). Z miesiąca na miesiąc powinno ich być coraz więcej, w sklepach pojawi się też sprzęt obsługujący standard WiGig, stworzony z myślą o bezprzewodowym komunikowaniu się urządzeń na krótkim dystansie (np. komputer do monitora) i mający umożliwić przesyłanie danych z prędkościami sięgającymi 7 Gb/s.


TOP 200