Rok 2012 rokiem sieci 4G

Na koniec 2009 roku w zasięgu sieci 4G było 480 mln osób w 65 krajach. Na koniec 2012 roku w jej zasięgu będzie już miliard osób.

Rynek 4G w 2012 roku będzie miał 150 mln użytkowników. Rozdźwięk między ilością użytkowników WiMAX a LTE będzie zależał od tego, czy operatorzy zdecydują się na unowocześnienie nadajników 802.16m. Tacy dostawcy sprzętu WiMAX jak Motorola i Huawei oferują upgrade do wersji 802.16e+, która zaoferuje możliwości 802.16m.

Modemy na USB są doskonałym motorem wzrostu w początkowym okresie rozwoju rynku. Aby jednak odnieść sukces w ofercie muszą pojawić się też telefony komórkowe korzystające z tej technologii. Yota, Sprint i Clearwire oferują już pierwsze modele HTC i Samsunga.

Zobacz również:

  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce
  • Rząd za uproszczeniem wydatkowania funduszy UE na ultraszybki internet

Tymczasem operatorzy poszukują licencji LTE. Do końca 2012 roku na rynku ma pojawić się 20 graczy. Do tego czasu 600 mln ludzi ma być w zasięgu sieci WiMAX. LTE ma być dostępne przede wszystkim w centrach dużych miast, ale operatorzy twierdzą, że będą szybko poszerzać zasięg, aby poradzić sobie z rosnącą ilością przesyłanych danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200