Rogueware coraz większym zagrożeniem - uważaj co instalujesz

Rogueware, czyli fałszywe oprogramowanie antywirusowe, staje się coraz poważniejszym problemem. Skuteczność tej metody infekowania komputerów powoduje, że niebezpiecznych aplikacji powstaje coraz więcej.

Najnowszy raport PandaLabs zdradza niepokojące dane na temat fałszywych antywirusów. Rogueware powstaje w zastraszającym tempie. W tym roku stworzono aż 40% z całkowitej ich liczby.

Monitorowanie oprogramowania typu rogueware rozpoczęło się cztery lata temu. Od tamtej pory PandaLabs zebrało dane o ponad 5,6 miliona fałszywych aplikacji. Najbardziej niepokojący jest wzrost z ostatniego roku. Okazuje się, że od stycznia do października zidentyfikowano prawie 2,3 miliona nowych.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Fałszywe oprogramowanie antywirusowe to obecnie już ponad 11% całej bazy złośliwego oprogramowania zbieranej przez PandaLabs. Najpopularniejsze z nich to SystemGuard2009 i MSAntiSpyware2009. Listę dziewięciu najczęściej spotykanych aplikacji rogueware można zobaczyć na zdjęciu po lewej. Jak informuje Help Net Security, twórcy rogueware zarabiają rocznie na swoim procederze koło 415 milionów dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200