Rogata technologia

Konferencja VSLive przyniosła nieco szczegółów na temat technologii Longhorn: Indigo, Avalon i WinFX.

Konferencja VSLive przyniosła nieco szczegółów na temat technologii Longhorn: Indigo, Avalon i WinFX.

Podczas niedawnej konferencji VSLive Microsoft po raz kolejny przekonywał projektantów i programistów, że przyszłość informatyki należy do aplikacji z inteligentnymi klientami. "IBM i Sun Microsystems - witamy z powrotem na przyjęciu. My cały czas tu byliśmy" - mówił BJ Holtgrewe, odpowiedzialny za produkty Visual Studio związane z Microsoft Office. W ten sposób odniósł się do faktu, że po latach zachwytu architekturą WWW obie firmy forsują obecnie inicjatywy, w których istotną rolę odgrywa inteligentny klient.

Tematem większości prezentacji było tworzenie aplikacji dla platformy Longhorn, której premiera jest spodziewana w pierwszej połowie 2006 r. Microsoft nie pozostawił wątpliwości, że Longhorn, który ma być ucieleśnieniem idei inteligentnego klienta, nie będzie mieć konkurencji. Firma przedstawiła szczegóły dotyczące usług komunikacyjnych Indigo, platformy opisu interfejsu Avalon oraz platformy programistycznej WinFX, będącej następcą API Win32. W połowie br. firma udostępni wersje beta wszystkich tych technologii.

Grunt to komunikacja

Fundamentem technologicznej strategii Microsoftu na najbliższe lata jest usługa komunikacyjna Indigo. Firma zdaje sobie sprawę, że jej sukces finansowy nie zależy od wytworzenia zrębów nowej technologii, czy nawet wypromowania jej jako standard. Ponieważ technologie Web Services zostały powszechnie zaakceptowane, Microsoft postanowił zbudować na ich bazie infrastrukturę wyższego rzędu, która pozwoli programistom szybko tworzyć nowe aplikacje. To ona ma być czynnikiem przewagi nad innymi.

Indigo będzie obejmować wszystkie formy komunikacji synchronicznej i asynchronicznej, w różnych warstwach. Do jednego worka zostaną więc wrzucone mechanizmy: ASMX (obsługa Web Services w ramach ASP .Net), WSE (Web Services Enhancements), .Net Enterprise Services, Microsoft MQ, a nawet .Net Remoting, choć ta ostatnia metoda nie będzie raczej powszechnie wykorzystywana w ramach Indigo.

Wraz z Indigo Microsoft opublikuje adapter pozwalający na korzystanie z niego przez BizTalk Server. Z zapowiedzi wynika, że kolejna wersja BizTalk Server będzie wykorzystywać Indigo jako podstawową technologię komunikacji. Indigo będzie też zintegrowane z SQL Server Service Broker - mechanizmem służącym do komunikacji serwera baz danych Microsoftu z usługami sieciowymi.

Uniwersalny mechanizm komunikacyjny, jakim ma być Indigo, będzie można oprogramować w dowolnym języku zgodnym z architekturą .Net. 1.1 oraz nadchodzącą .Net 2.0. W marcu, a najpóźniej w kwietniu br. Microsoft przedstawi CTP (Community Technology Preview) technologii Indigo oraz nowej architektury API o nazwie WinFX. Oficjalna wersja beta powinna pojawić się w połowie roku.

Inteligentna grafika

Drugim filarem inteligentnego klienta á la Microsoft będzie technologia interfejsu użytkownika zwana roboczo Avalon, a dokładnie oparty na XML język opisu interfejsu XAML. Dzięki XAML Microsoft będzie w stanie precyzyjnie zarządzać wyświetlaniem informacji niezależnie od logiki aplikacji. To coś jakby "klient-serwer na kliencie".

Ponieważ wyświetlanie elementów graficznych w Avalon przynajmniej po części będzie opierać się na skalowalnej , a nie jak dotychczas wyłącznie na mapach bitowych, dla programistów będzie to oznaczać zasadniczą zmianę. Tym bardziej, że wiadomo już, iż oba środowiska będą dostępne także dla Windows XP i Windows Server 2003, tyle że dopiero po premierze Longhorn, a więc w 2006 r. Wersja beta Avalon będzie dostępna razem z wersją beta Indigo w połowie tego roku.

Język XAML jest powiązany z Visual Studio, ale tak naprawdę nie wymaga komponentów Avalon do tego, by za jego pomocą tworzyć interfejsy użytkownika. Potrzebny jest jedynie interpreter i przeglądarka wyświetlająca wynik interpretacji. Aby skorzystać z zalet XAML, nie trzeba czekać na Avalon czy Longhorn. Na podstawie API dostarczonego przez Microsoft w ramach CTP firma Xamlon stworzyła własne narzędzia (graficzne i tekstowe), interpreter i przeglądarkę języka XAML - Xamlon Pro. Działa ona nie tylko w Windows XP, ale również z Windows 98. Więcej informacji można znaleźć na stronie:http://www.xamlon.com/ .


TOP 200