Rogata technologia

Ostatnio firma przedstawiła także wersję beta narzędzia Xamlon Pro Flash Edition, pozwalającą oprogramować logikę interfejsów Macromedia Flash bez potrzeby uciekania się do C++, ani też opracowanego przez Macromedia języka skryptowego ActionScript. Upowszechnienie się XAML (który, jak mówią niektórzy, został zainspirowany językiem opisu interfejsu XUL stworzonym w ramach projektu Mozilla) jest tylko kwestią czasu. Powstała już implementacja parsera XAML w wersji open source (GPL) dla .Net 1.1 i .Net 2.0. Oprogramowanie i dokumentację można znaleźć pod adresem:http://www.myxaml.com/ .

Plotki i spekulacje

Podczas konferencji przewijały się różne sugestie, plotki i domysły odnośnie do planów Microsoftu w różnych dziedzinach. Jednym z takich tematów był "Longhorn Server". Firma stara się nie mówić o tym produkcie zbyt wiele, skupiając uwagę publiczności na fakcie, że zamierza dotrzymać terminu publikacji klienckiej (w dobie Web Services to już w sumie metafora) wersji Longhorn (nawet jeśli brak w nim będzie WinFS). Prawdopodobną datą premiery "Longhorn Server" jest rok 2007, co wiadomo na razie nieoficjalnie.

Jeszcze przed premierą biurkowej wersji Longhorn Microsoft zamierza tymczasem rozszerzyć funkcjonalnie przeglądarkę Internet Explorer. O tym, co może zostać zmienione czy poprawione, można na razie tylko spekulować. Najwięcej narzekań Microsoft słyszy w kontekście nieprawidłowej obsługi standardowych arkuszy stylu CSS, jeśli zaś chodzi o nowe funkcje, użytkownicy IE doczekają się być może zakładek, które mają już praktycznie wszystkie przeglądarki konkurencyjne.

Oracle wystawia bazę

Wiadomością, która wiele osób zdziwi, jest ogłoszenie, że Oracle wyda wkrótce wtyczkę do Visual Studio .Net 2003, dzięki której programiści obeznani z narzędziami Microsoftu będą mogli łatwo tworzyć aplikacje współpracujące z serwerami baz danych Oracle 10g. W praktyce pakiet Oracle Developer Tools Visual Studio .Net pozwoli programistom pracować z Oracle 10g tak, jak pracują dziś z SQL Server 2000. Umożliwi im bezpośredni dostęp do obiektów środowiska, pozwoli odwoływać się do nich w kodzie, a także wykonywać i debugować ten kod. Takiej integracji z bazami Oracle nie miały dotychczas żadne "zewnętrzne" narzędzia.

O ile motywacje Oracle'a są czytelne, o tyle Microsoftu - niekoniecznie. Jeśli narzędzia Oracle'a spodobają się programistom, Microsoft może mieć w sumie poważny problem - zwłaszcza w kontekście planowanej na ten rok premiery SQL Server 2005. Dla wielu firm możliwość korzystania z bazy Oracle bez konieczności zdawania się na jego narzędzia programistyczne może być rozwiązaniem wprost idealnym. Zmiana platformy bazodanowej jest zazwyczaj decyzją znacznie poważniejszą, niż zmiana narzędzi. Być może Microsoft liczy na korzyści w dłuższej perspektywie i sądzi, że programiści Oracle'a, którzy zakosztują w technologiach Microsoftu, stwierdzą, że mogą te same aplikacje budować taniej.

Wersję beta Oracle Developer Tools Visual Studio .Net można pobrać z witryny:http://www.oracle.com/technology/tech/dotnet/tools/index.html .

W internecie

http://msdn.microsoft.com/longhorn/default.aspx

http://www.oracle.com/technology/tech/dotnet/tools/index.html

http://www.xamlon.com

http://www.myxaml.com/


TOP 200