Rodziny ofiar zamachów terrorystycznych pozwały Facebooka do sądu

Amerykańskie i izraelskie rodziny ofiar pięciu terrorystycznych ataków, które miały miejsce w Izraelu, domagają się od Facebooka ponad 1 mld USD odszykowania. Twierdzą, że media społecznościowe – w tym Facebook – pomogły terrorystom zaplanować, a następnie przeprowadzić te ataki.

Sprawa trafiła na wokandę sądu w Nowym Jorku. Rodziny ofiar oskarżają Facebooka o to, że Hamas – organizacja odpowiedzialna za ataki – mógł rekrutować zamachowców i następnie komunikować się z nimi za pośrednictwem serwisu. Krewni ofiar, którzy wystąpili z powództwem, przypominają, że rząd Stanów Zjednoczonych uznał Hamas za organizację terrorystyczną już w 1995 roku.

Pięć terrorystycznych zamachów, których dotyczy sprawa, zostało przeprowadzonych w 2015 i 2016 roku, a ostatni z nich miał miejsce na początku marca tego roku. Terrorysta zabił wtedy w Tel Avivie 29-letniego studenta z USA, Taylora Force'a. W pozostałych zamachach zginęło pięciu innych obywateli USA, a jeden został ciężko ranny.

Zobacz również:

Rodziny ofiar powołują się w pozwie na Anti-Terrorism Act. To ustawa antyterrorystyczna ratyfikowana przez USA w 1992 roku. Zabrania ona firmom amerykańskim udzielania wsparcia materialnego i logistycznego grupom terrorystycznym, wśród których znajduje się również Hamas.


TOP 200