Rodzinny sprzeciw wobec fuzji HP i Compaqa

Rodzina Williama Hewletta, współzałożyciela firmy Hewlett-Packard, poinformowała, że sprzeciwia się fuzji z firmą Compaq.

Rodzina Williama Hewletta, współzałożyciela firmy Hewlett-Packard, poinformowała, że sprzeciwia się fuzji z firmą Compaq.

Syn Williama - Walter B. Hewlett oraz dwie córki i przedstawiciele fundacji Williama i Flory Hewlettów zamierzają na zebraniu akcjonariuszy HP głosować przeciw połączeniu. Dysponują oni w sumie ponad 100 mln akcji HP. Daje to ok. 5 proc. wszystkich udziałów firmy.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

"Jestem przekonany, że HP potrafi przynieść większe zyski swym akcjonariuszom jako samodzielna firma" - stwierdził w oświadczeniu Walter B. Hewlett. Jego zdaniem produkcja drukarek oraz rozwijające się usługi outsourcingowe i konsultingowe HP bardzo ucierpią na fuzji. Wśród negatywnych skutków połączenia widzi on także zdecydowane wejście na rynek PC - "obszar, który ani się nie rozwija, ani nie jest dochodowy" oraz rynek serwerów low-end - "który zawsze był mniej dochodowy niż rynek serwerów high-end". Walter B. Hewlett uważa, że od czasu ogłoszenia fuzji sytuacja Compaqa pogorszyła się, więc korzyści wynikające z połączenia są jeszcze mniej prawdopodobne.

Do protestujących zamierza się przyłączyć David Packard, syn drugiego z założycieli firmy. Zgadza się on z argumentami Waltera B. Hewletta, kładąc też nacisk na masowe zwolnienia mające nastąpić po połączeniu się firm. - "Przez ponad 50 lat jedną z naczelnych zasad HP było zapewnienie długoterminowego zatrudnienia. Nowe zasady podważą zaufanie i lojalność pracowników."

Firma HP w odpowiedzi na zarzuty syna Williama Hewletta wydała oświadczenie, w którym wyraża ubolewanie z powodu decyzji rodziny i informuje, że rada dyrektorów HP oraz obie firmy zamierzają przeprowadzić połączenie i spodziewają się poparcia udziałowców.

Choć protestujący nie dysponują wystarczającym pakietem akcji, to ich autorytet może przekonać innych udziałowców. Gdyby tak się stało i nie doszło do fuzji, byłby to zapewne koniec kariery Carly Fioriny na stanowisku szefa HP.

Na początku września HP poinformowała o zamiarze kupienia konkurencyjnej firmy Compaq za sumę 25 mld USD (w akcjach). Sfinalizowanie umowy miałoby nastąpić w pierwszej połowie 2002 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200