Roczne stypendia dla krakowskich studentów informatyki

Pojawiło się nowe źródło pieniędzy dla krakowskich studentów studiujących informatykę i kierunki pokrewne. Utworzona wiosną przez jedną z krakowskich firm outsourcingowych z branży IT fundacja Infolet - Młodzi w IT rozdaje roczne stypendia dla szczególnie zaangażowanych w swój rozwój zawodowy.

Pomysł stworzenia fundacji zrodził się pod koniec 2012 roku. Podsumowując i analizując branżowe wydarzenia mijającego roku, zauważono, że tylko niewielki procent studentów uczelni technicznych, uczestniczy w konferencjach i dodatkowych szkoleniach branżowych. Część wydarzeń świata IT jest zupełnie pomijana przez ludzi, którzy za kilka lat wkroczą na rynek pracy. "Zastanawialiśmy się, czy po przeczytaniu kolejnych doniesień o tym jak bardzo poszukiwani są informatycy, wszyscy tak optymistycznie patrzą w przyszłość zawodową,? Czy może są tak pochłonięci zajęciami na uczelniach, że nie mają czasu i/lub siły na dodatkowe zajęcia? A może po prostu są leniwi?" opowiada Katarzyna Kulas, członek zarządu Fundacji. Odpowiedź okazała się być bardziej przyziemna. Dobre warsztaty, szkolenia czy konferencje są po prostu zbyt drogie i niewielu studentów na nie stać.

Dla pewnej liczby studentów oferta dydaktyczna rodzimych uczelni jest niewystarczająca. Studenci są świadomi, że wiedzę zdobytą na wykładach i ćwiczeniach dobrze popierać ekspercką wiedzą wprost z branży IT. Tam narzędzia o których słyszą na wykładach są wykorzystywane w praktyce. Studenci chcą uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach, jednak spotkania z prawdziwymi "guru" danych technologii i rozwiązań IT kosztują. Najczęściej przyszli specjaliści czekają na moment kiedy taką formę dokształcania dofinansuje im pracodawca.

Oprócz wsparcia rozwoju - który był pierwotnym pomysłem i założeniem organizacji, Fundacja Infolet - Młodzi w IT chce nagradzać i finansowo wspierać tych, dla których rozwój to coś więcej niż tylko dobrze zaliczona sesja egzaminacyjna. "Studenci, którzy aktywnie działają w organizacjach studenckich, dzielą się wiedzą, wygłaszają referaty podczas uczelnianych konferencji, wygrywają konkursy czy prowadzą bloga - mogą ubiegać się o nasze wsparcie. Takie postawy należy wspierać". - wyjaśnia Irena Bobulska-Flaga, członek zarządu Fundacji. Fundacja chce wspierać ludzi, dla których IT to pasja i pomysł na rozwój zawodowy. Tych, którzy o swojej profesjonalnej przyszłości myślą już w trakcie studiów i chcą zdobywać doświadczenie i wiedzę z różnych źródeł.

Statut Fundacji zakłada również pomoc stypendialną dla grupy ambitnych młodych ludzi, których sytuacja materialna lub zdrowotna nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł. Dla tej grupy Fundacja Infolet - Młodzi w IT proponuje stypendium socjalne.

Jest to pierwszy rok działania organizacji stąd proponowane rozwiązania podejmowane są z pewną rozwagą. Na początek od Młodych w IT roczne stypendia otrzymają 3 osoby z krakowskich uczelni. Organizacja nie wyklucza jednak rozszerzenia swojej działalności na inne województwa i inne uczelnie. "W pierwszej kolejności chcemy wspierać rynek, na którym sami działamy, stąd ograniczenie do uczelni krakowskich. Ograniczenie ilościowe - do 3 stypendiów - ma podstawy finansowe. Mamy nadzieję że kolejne lata dadzą nam większe możliwości. Już teraz rozpoczynamy poszukiwania partnerów biznesowych, którzy wesprą nasze działania" - informuje Katarzyna Bodziony, prezes zarządu Fundacji Infolet - Młodzi w IT.

Fundacja Infolet - Młodzi w IT, chce wspierać młodych i ambitnych, przyszłych specjalistów IT stypendiami - zarówno naukowymi, jak i socjalnymi.

Zainteresowani uzyskaniem rocznego stypendium na rok akademicki 2013/2014 powinni do 30 września przesłać wypełniony wniosek o stypendium (wzór dostępny na stronie fundacji www.mlodziwit.org) na adres: [email protected]

Decyzja o przyznaniu stypendium będzie ogłoszona 18 października 2013.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200