Roboty wkraczają na rynek pracy

Robotyzacja jest korzystna dla gospodarki

Zdolność maszyn nie tylko do wykonywania bieżących zadań, ale podsuwania dobrych rozwiązań i prognozowania przyszłości może pozytywnie wpłynąć na całą gospodarkę. Jak przewiduje Boston Consulting Group automatyzacja pracy uzyskana dzięki robotom będzie przynosić w perspektywie najbliższych 10 lat wymierne korzyści dla gospodarki od zwiększenia produktywności nawet o 30%, po zmniejszenie kosztów pracy o 16%. Bierze się to stąd, że zastąpienie pracy ludzkiej pracą wykonywaną przez roboty powoduje, że zadania są wykonywane szybciej i z jednakową dokładnością, a powstałe wyroby odznaczają się niezmiennie wysoką jakością. Dzięki przeniesieniu wykonywanych zadań na roboty, koszty pracy obniżą się w największym stopniu w Korei Południowej (do 2025 roku o 33%). Na drugim miejscu pod tym względem znajdzie się Japonia (25%), a na trzecim Kanada (24%). Jeśli chodzi o Polskę, oszczędności w kosztach pracy mają wynieść zaledwie 13%.

Za przykład tego, jak duże znaczenie ekonomiczne ma robotyzacja może posłużyć leżące w prowincji Guangdong na południu Chin miasto Dongguan, które jest zagłębiem produkcji i eksportu różnego rodzaju towarów. Miasto wytwarza m. in.18% sprzedawanych na świecie smartfonów. W latach 2014-2016 władze miasta przeznaczyły 200 mln juanów (ponad 120 mln zł) na pomoc przedsiębiorstwom w zakupie maszyn. Szczególnie chodziło o firmy w których praca jest powtarzalna, intensywna i ryzykowna. Dzięki automatyzacji produkcji fabryki mogły zwolnić 38 tys. robotników i obniżyć jednostkowy koszt produkcji średnio o 10,92%. Chińskie PKB wzrosło w trzecim kwartale 2015 o 6,9 % (liczone rok do roku). Natomiast lokalne PKB Dongguanu zwiększyło się w tym samym okresie o 7,9%, a wzrost ten miasto zawdzięcza zastępowania robotników robotami.

Zobacz również:

  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Ruszył konkurs z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację firm
  • Spadek sprzedaży pecetów

Kolejnym obszarem, w który coraz bardziej wkracza robotyzacja są usługi. Na przykład hotele mogą niedługo wyglądać jak japoński Henn-na Hotel w miejscowości Sasebo w Prefekturze Nagasaki. Gości wita tu i obsługuje w recepcji mówiący po angielsku dinozaur oraz mówiący po japońsku kobiecy humanoid, automatyczny wózek zabiera bagaż do pokoju, a zamiast standardowego klucza elektronicznego używa się technologii rozpoznawania twarzy. Roboty wykonują w Henn-na Hotel wszystko, jedynym obszarem który wciąż jest oparty na pracy ludzi jest bezpieczeństwo. Budynek usiany jest kamerami, ale to ludzie czuwają przed ekranami monitorów. Jeszcze pewnie trochę czasu minie nim obudzimy się w takim świecie jak ten japoński hotel, ale wszystko przed nami.

Obniżka kosztów pracy związana z adaptacją robotów przemysłowych - prognoza do 2025 roku (w %)

średnia - 16

Korea Pd - 33

Japonia - 25

Kanada - 24

USA - 22

Tajwan - 22

Wielka Brytania - 21

Niemcy - 21

Australia - 20

Chiny - 18

Czechy - 18

Tajlandia - 14

Polska - 13

Francja - 9

Szwajcaria - 9

Belgia - 9

Włochy - 8

Rosja - 8

Szwecja - 8

Holandia - 7

Brazylia - 7

Austria - 7

Hiszpania - 6

Meksyk - 3

Indie - 0

Indonezja - 0

źródło: Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie „How to Takeoff in Advanced Robotics Will Power the Next Productivity Surge”, Boston Consulting Group

5 najważniejszych rynków sprzedaży robotów przemysłowych - prognoza wzrostu w latach 2013-2017

- Chiny - 100 000 sztuk, wzrost - 174%

- Ameryka Północna - 30 000 sztuk, wzrost - 26%

- Japonia - 32 000 sztuk, wzrost - 27%

- Korea Południowa - 32 000 sztuk. wzrost - 27%

- Niemcy - 21 000 sztuk, wzrost - 15%

źródło: Szacunki Międzynarodowej Federacji Robotyki, Wall Street Journal

Plany dotyczące robotyzacji – polskie firmy nie posiadające robotów przemysłowych (w procentach firm)

Roboty wkraczają na rynek pracy

Plany dotyczące robotyzacji – polskie firmy posiadające roboty przemysłowe (w procentach firm)

Roboty wkraczają na rynek pracy

TOP 200