Roboty masowo pójdą do pracy

Jak wynika z raportu World Economic Forum, połowa wszystkich zadań związanych z pracą będzie wykonywana przez maszyny do 2025 roku. Eksperci WEF przewidują, że ta zmiana stworzy 97 mln miejsc pracy na świecie, ale jednocześnie zniszczy niemal tyle samo, co może mieć bardzo negatywny wpływ na całe grupy społeczne.

Roboty masowo pójdą do pracy

WEF przeprowadził badanie wśród przedstawicieli 300 największych światowych firm, które łącznie zatrudniają 8 mln ludzi. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że zamierza zwiększyć tempo automatyzacji w firmach, a 43% chce dzięki technologii zmniejszyć zatrudnienie. Pandemia przyspieszyła wdrażanie nowych technologii, firmy zmniejszają wydatki i poszukują nowych metod pracy. Według raportu WEF, już teraz niemal jedna trzecia zadań jest wykonywana przez maszyny, ale za kilka lat te proporcje znacząco się zmienią.

Automatyzacja zmieni rynek pracy we wszystkich dziedzinach manualnych oraz o dużym stopniu powtarzalności - w administracji, czy przy standardowym przetwarzaniu danych. Natomiast nowe miejsca pracy pojawią się w branżach związanych z opieką, big data i ekologią.

Zobacz również:

  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200