Roboty górą: to badanie pokazało, że ludzie bardziej ufają nim niż swoim przełożonym

Badanie przeprowadzone przez Oracle i Future Workplace (firmę badawczą zajmującą się rekrutacją pracowników i ich zawodowym rozwojem) pokazało zaskakującą rzecz. Wynika z nich, że ludzie bardziej ufają robotom niż swoim przełożonym.

W badaniu „AI at Work” (Sztuczna inteligencja w pracy) wzięło udział 8370 pracowników, menedżerów i kierowników działów kadr z 10 krajów. Wynika z niego, że sztuczna inteligencja zmieniła relację między ludźmi i technologią w miejscu pracy, a także rolę działów kadr i ich kierownictwa w przyciąganiu, zatrzymywaniu i rozwoju wykwalifikowanych pracowników.

Okazuje się, że z jakiejś formy technologii AI korzysta obecnie już 50% pracowników (dla porównania, w ubiegłym roku było to tylko 32%). Co ciekawe, pracownicy w Chinach (77%) i Indiach (78%) mają do dyspozycji sztuczną inteligencję dwukrotnie częściej niż ci we Francji (32%) i w Japonii (29%).

Zobacz również:

  • E-faktury: zmiany są nieuniknione
  • 10 wskazówek firmy Cloudera, żeby skutecznie wdrożyć technologie uczenia maszynowego w firmie

Z największym entuzjazmem podchodzą do sztucznej inteligencji pracownicy w Indiach (60%) i Chinach (56%). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie (44%), Singapur (41%), Brazylia (32%), Australia/Nowa Zelandia (26%), Japonia (25%), Stany Zjednoczone (22%), Wielka Brytania (20%) i Francja (8%).

Coraz częstsze wdrażanie sztucznej inteligencji w firmach ma znaczny wpływ na sposób interakcji między pracownikami i ich przełożonymi. Zmienia to tradycyjną rolę działów kadr i ich kierownictwa.

I tak 64% ludzi miałoby większe zaufanie do robota niż do swojego przełożonego, a połowa poprosiłaby o radę robota, a nie swojego menedżera. Najwięcej pracowników ufa w większym stopniu robotom niż kierownictwu w Indiach (89%) i Chinach (88%); kolejne kraje w tym rankingu to Singapur (83%), Brazylia (78%), Japonia (76%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (74%), Australia/Nowa Zelandia (58%), Stany Zjednoczone (57%), Wielka Brytania (54%) i Francja (56%).

Do sztucznej inteligencji, a nie do przełożonego zwróciłoby się więcej mężczyzn (56%) niż kobiet (44%), a 82% ludzi uważa, że roboty wykonują pewne zadania lepiej niż ich przełożeni.

Na prośbę o podanie konkretnych czynności ankietowani odpowiedzieli, że roboty są lepsze w dostarczaniu obiektywnych informacji (26%), przestrzeganiu harmonogramów pracy (34%), rozwiązywaniu problemów (29%) i zarządzaniu budżetem (26%).

Zapytani o sprawy, z którymi menedżerowie radzą sobie lepiej niż roboty, pracownicy jako trzy główne aspekty wymienili rozumienie ich uczuć (45%), szkolenia (33%) i budowanie kultury pracy (29%).

Sztuczna inteligencja pozostanie z nami - firmy muszą ją uprościć i zabezpieczyć, aby utrzymać konkurencyjność. Sztuczna inteligencja dopiero zaczyna wpływać na środowisko pracy. Aby wykorzystać najnowsze rozwiązania oparte na tej technologii, przedsiębiorstwa muszą skupić się na jej uproszczeniu i zabezpieczeniu. W przeciwnym razie ryzykują, że pozostaną w tyle.

„Z naszego badania wynika, że relacja między ludźmi i maszynami w pracy jest definiowana na nowo. Nie ma przy tym jednego, uniwersalnego sposobu na sprostanie tej zmianie. Przedsiębiorstwa muszą współpracować ze swoimi działami kadr, aby spersonalizować podejście do wdrażania sztucznej inteligencji i spełnić zmieniające się oczekiwania swoich zespołów na całym świecie” - powiedziała Emily He, wiceprezes Oracle, dyrektor działu Human Capital Management Cloud Business Group.

Więcej informacji o tym badaniu można znaleźć tutaj.

Źródło: Oracle

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200