Roaming wciąż płatny na obszarze Unii Europejskiej

W marcu ubiegłego roku Europarlament przyjął regulację, która miała pozwolić Komisji Europejskiej na zlikwidowanie opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej. Okazuje się, że zmiany nie zniosą całkowicie kosztów i do 2018 roku wciąż możemy spodziewać się opłat.

Najnowszy raport Komisji Europejskiej ujawnia, że z końcem 2015 możemy spodziewać się utrzymania opłat za roaming. Mimo, że członkowie parlamentu europejskiego głosowali za zniesieniem opłat roamingowych z końcem 2015, to Komisja Europejska z początkiem marca 2015 wyszła z propozycją “delikatnych” zmian. Zamiast przygotowania nowych regulacji prawnych dla konsumentów i kosztów opłat Komisja zaproponowała jedynie poprawki.

Nowy mechanizm opłat będzie skierowany do osób, które wykorzystają określoną liczbę połączeń, wiadomości tekstowych, czy zasobu danych, a wtedy operator naliczy opłatę roamingową.

Internet

Komisja dodała, że blokowanie bądź spowalnianie określonych zawartości bądź aplikacji będzie zakazane, chyba, że stanie się to konieczne. Oznacza to, że klienci uzyskujący od dostawców internetu narzędzia ochronne mogą wykorzystywać je przed cyber atakami.

Opłaty za wyższą szybkość dostępu będą określane regulacjami pomiędzy krajami i organami państwowymi. Jest to znaczna różnica w stosunku do USA, gdzie dostęp do internetu pozostaje zawsze na takich samych warunkach.


TOP 200