Rewolucja w elektronice. Opracowano technologię produkcji biodegradowalnych płytek drukowanych

Znany producent podzespołów elektronicznych, Infineon, opracował innowacyjną i wyjątkowo przyjazną środowisku naturalnemu technologię wytwarzania płytek drukowanych. Po zużyciu płytki rozpuszczają się po prostu w zwykłej wodzie.

Grafika: Jiva Materials

Płytki są produkowane z materiału noszącego nazwę Soluboard, który ma niezwykłe właściwości. Po zetknięciu się z gorącą wodą ulega biodegradacji. Soluboard został opracowany przez współpracującą z Infeonem brytyjską firmę Jiva Materials. Głównymi składnikami biodegradowalnej płytki są naturalne włókna oraz scalający jej nietoksyczny polimer. W wyniku zetknięcia się płytki z gorącą wodą powstaje nieszkodliwy materiał organiczny podobny do kompostu, używanego do użyźniania gleby.

Szacuje się, że zastąpienie tradycyjnych materiałów przez Soluboard zredukuje poziom emisji dwutlenku węgla, jaki jest odprowadzany do otoczenia podczas produkcji płytek drukowanych, aż o 60%. Pozwoli to zaoszczędzić przy produkcji jednego metra kwadratowego płytek drukowanych ok. 10 kg węgla i 620 gramów plastiku.

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Powstała technologia produkcji biodegradowalnych płytek drukowanych

Materiał nadaje się do recyklingu i pozostawia minimalny ślad węglowy, dużo mniejszy od tradycyjnego materiału używanego do produkcji płytek drukowanych, których głównym składnikiem jest żywica epoksydowa wzmocniona szklanymi włóknami. Infineon testuje obecnie materiał Soluboard i zapowiada, że udostępni wkrótce wykonane z niego płytki drukowane wybranym klientom. Można się więc spodziewać, tego rodzaju płytko pojawią w urządzeniach zawierających elektronikę pod koniec tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200