Rewolucja sektora PC zbliża się wielkimi krokami

Firma Apple pokazała, że debiut układów ARM w komputerach spowoduje duże zawirowanie rynku.

Dwa lata po debiucie pierwszym komputerów Apple z układami Apple Silicon rynek komputerów osobistych szykuje się do sporych zmian z wprowadzeniem układów ARM na szeroką skalę w komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.

Rynek komputerów PC czekają duże zmiany
Źródło: Lenovo.com

Rynek komputerów PC czekają duże zmiany

Źródło: Lenovo.com

Zgodnie z najnowszymi badaniami analitycy sygnalizują, że komputery z chipami ARM będą systematycznie budować swoją popularność. W ciągu czterech lat mają one stanowić bowiem aż 30% całego rynku komputerów osobistych.

Zobacz również:

  • Spadek dostaw PC
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Steve Brazier - dyrektor generalny Canalys uważa, że do końca 2026 roku połowa procesorów odpowiadających za wykonywanie operacji w chmurze będzie korzystała z architektury ARM.

Według danych IDC za trzeci kwartał 2022 roku Apple jest czwartym największym dostawcom komputerów osobistych na świecie. Uwzględniając fakt, że firma sprzedaje już praktycznie tylko modele z Apple Silicon przyczynia się do dużego wzrostu popularności komputerów z układami ARM.

Dyrektor generalny Canalys jest pewien, że ARM będzie się nadal rozwijać. Zwłaszcza jeśli główni producenci OEM dla komputerów PC, którzy obecnie są w większości przywiązani do AMD i Intela, przejdą na procesory ARM, co jest już zauważalne.

Rynek komputerów PC z procesorami ARM wzrósł w trzecim kwartale do niespełna 15% (wzrost z około 9,5% w drugim kwartale 2022 roku).

Ważnym krokiem we wzroście popularności komputerowy ARM pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows jest ułatwienie deweloperom tworzenia aplikacji na tego typu urządzenia.

Analitycy prognozują, że układy ARM zaczną stanowić poważną konkurencję dla procesorów x86 na komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows w okolicach 2024 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200