Rewolucja AI w pracy. Microsoft zaprezentował Copilot

Microsoft 365 Copilot to holistyczne rozwiązanie łączące duże modele językowe z danymi biznesowymi w celu bezprecedensowego wsparcia produktywności. Obejmuje wszystkie aplikacje, dokumenty i konwersacje prowadzone z użyciem platformy Microsoft 365.

Rewolucja AI w pracy. Microsoft zaprezentował Copilot

Microsoft 365 Copilot to holistyczne rozwiązanie łączące duże modele językowe z danymi biznesowymi w celu bezprecedensowego wsparcia produktywności. Obejmuje wszystkie aplikacje, dokumenty i konwersacje prowadzone z użyciem platformy Microsoft 365.

Jest taka średniowieczna sentencja „pracuj tylko, radość przyjdzie sama”. Podczas czwartkowej prezentacji nowego rozwiązania ze zintegrowaną sztuczną inteligencją o nazwie „Copilot” dla Microsoft 365 , Satya Nadella, CEO Miscrosoft oraz Jared Spataro, Corporate Vice President, Modern Work & Business Applications mówili, że współczesny człowiek utracił radość z pracy. Microsoft Copilot ma przywrócić „duszę pracy”, jak to ujęli, odciążając użytkowników od rutynowych zadań i uwalniając ich kreatywność. Pracodawcy zwrócą uwagę przede wszystkim na rzecz łatwo przeliczalną na pieniądze – ułatwienie w wykonaniu coraz większej liczby zadań, co przekłada się na wymierny wzrost produktywności. Oczywiście, rozwiązanie to nie jest kreatywne, tu nie zastąpi człowieka, niemniej zrobi notatki z zebrania, przygotuje prezentację na podstawie notatek itd., dzięki czemu ludzie mogą skupić się na najbardziej kreatywnych aspektach swojej pracy. Sztuczna inteligencja przygotuje dla nich błyskawicznie wstępną, „roboczą” wersję pracy, oszczędzając ludziom czas. Copilot zespolono z całym pakietem Microsoft 364 (w tym Word, Excel, Power Point, Outlook, Teams). Z użyciem Copilot Power Platform każdy może zautomatyzować powtarzalne zadania, tworzyć chatboty i przejść od pomysłu do działającej aplikacji w kilka chwil. Przydatną funkcją jest porządkowanie skrzynki e-mail.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Microsoft prezentuje Windows Copilot wspierany przez AI
  • Rekord: po raz czwarty grant ERC w rękach Polaka

Kilka dni temu prezentację nowego produktu online (transmitowana była na Linkedin) poprowadzili wspólnie CEO Microsoftu Satya Nadella oraz Jared Spataro, Corporate Vice President, Modern Work & Business Applications. „Wierzymy, że ta kolejna generacja AI odblokuje nową falę wzrostu produktywności. (…) sprawiamy, że technologia jest bardziej dostępna za pośrednictwem najbardziej uniwersalnego interfejsu — języka naturalnego” - powiedział Satya Nadella.

W dłuższej perspektywie, użyta sztuczna inteligencja ma być całkowicie spersonalizowana. Będzie się dostosowywać do każdego korzystającego z niej człowieka. Użytkownicy będą mogli nawet wybrać osobowość użytkowanego przez nich, nazwijmy to, „asystenta AI”.

Nowa technologia będzie zogniskowana wokół Business Chat (to również nowa usługa) Microsoftu, ponieważ może on obsługiwać zadania w różnych aplikacjach. Przykładowo, będzie można na czacie zadać pytanie lub wydać polecenie AI, a ta z otrzymanej przez nas wartości e-maili, spotkań i wątków czatu.

Business Chat wykorzystuje możliwości Microsoft Graph w czasie rzeczywistym i działa z użyciem danych i aplikacji — kalendarza, wiadomości e-mail, czatów, dokumentów, spotkań itd.

Rewolucja AI w pracy. Microsoft zaprezentował Copilot

Schemat Microsoft Copilot (screen z prezentacji CEO Microsoft, 16.03.2023)

Copilot jest zintegrowany z Microsoft 365 na dwa sposoby. Pracuje razem z użytkownikiem, osadzony w aplikacjach platformy Microsoft 365, z których korzystasz na co dzień — Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams. Drugi sposób to wspomniany wyżej Business Chat, który działa w dużych modelach językowych (Large Language Models – LLM), aplikacjach Microsoft 365 i danych oraz aplikacjach użytkownika —kalendarzu, wiadomościach e-mail, czatach, dokumentach, spotkaniach i kontaktach. Można porozumiewać się z nim i wydawać mu polecenia w języku naturalnym, czyli rozmawiać z nim. Microsoft podkreśla, że użytkownik zachowuje kontrolę nad całym procesem, bo to on decyduje, co zachować, zmodyfikować lub usunąć.

Jednocześnie Microsoft zapewnia, że Copilot spełnia najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, od uwierzytelniania wieloskładnikowego po ochronę danych firmy i użytkownika.

Microsoft na razie nie ujawnił cen systemu Copilot. Poinformowano tylko, że firma nadal pracuje nad obniżeniem kosztów i zwiększeniem szybkości i wierności modeli. Cechą charakterystyczną wielkich modeli językowych jest to, że mogą się mylić (co doskonale już wiemy po zapoznaniu się z Chatem GPT). Obecnie trwają testy technologii we współpracy z niektórymi klientami. Na przykład, wśród programistów korzystających z GitHub Copilot 88% twierdzi, że są bardziej produktywni, 74% - że może skupić się na bardziej satysfakcjonującej pracy, a 77% powiedziało, że Copilot pomaga im spędzać mniej czasu na wyszukiwaniu informacji lub przykładów.

Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać – ceny akcji Microsoft wzrosły o 4% na amerykańskiej giełdzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200