Repozytorium społeczeństwa informacyjnego

Polska jest zainteresowana przystąpieniem do projektu GlP, wspomagającego powstanie społeczeństwa informacyjnego.

Polska jest zainteresowana przystąpieniem do projektu GlP, wspomagającego powstanie społeczeństwa informacyjnego.

Global Inventory Project (GIP) to przedsięwzięcie, którego celem jest stworzenie bazy danych, pomocnej w promocji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Realizacja GIP jest możliwa dzięki uchwale podjętej na początku 1995 r. podczas spotkania ministrów państw grupy G7, siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata. Za platformę realizacji GIP zdecydowano się przyjąć pajęczynę World Wide Web - powszechnie dostępne i łatwe w obsłudze medium gromadzenia danych.

GIP ma pobudzić wymianę informacji między wszystkimi zainteresowanymi rozwojem społeczeństwa informacyjnego - także dzięki uruchomieniu na stronach internetowego serwera GIP elektronicznego forum dyskusyjnego. W bazie danych GIP mają być gromadzone informacje o wszelkich przedsięwzięciach i projektach prowadzonych w poszczególnych krajach, które związane są z powstawaniem społeczeństwa informacyjnego i wykorzystaniem nowych technik teleinformatycznych.

Spotkanie "GIP Awareness Day", które odbyło się pod koniec maja br. w Warszawie, było zakończeniem okresu trwania prac badawczo-projektowych. Obecnie GIP ma wejść w fazę realizacji. Do tej pory w projekcie oprocz państw G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i USA) wzięła udział Unia Europejska.

O technice

Serwer GIP posiada unikalny mechanizm wyszukiwania, pozwalający na wprowadzanie zapytań w różnych językach, które następnie są automatycznie, w sposób niewidoczny dla użytkownika, tłumaczone przez system. System składa się z serwera centralnego (dostępnego pod adresemhttp://www.gip.int) i dodatkowego, który zawiera informacje przekazywane przez państwa nie należące do grupy G7. Niektóre państwa posiadają własne serwery narodowe. Prawdopodobnie znajdzie się wśród nich także Polska.

IdS nagrodzony

Prezentacja systemu GIP w Polsce odbyła się podczas wielu wykładów i dyskusji, prowadzonych pod kierunkiem prof. Andrzeja Wierzbickiego, dyrektora Instytutu Telekomunikacji. W spotkaniu wzięli udział m.in. reprezentanci Komitetu Badań Naukowych i przedstawiciele Unii Europejskiej. Część pokazu została poświęcona omówieniu stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w krajach Unii Europejskiej. Joerg Wenzel, dyrektor ośrodka Information Society Activity Center przy Komisji Europejskiej (jest to rząd Unii) zapewnił, że Komisja dołoży wszelkich starań, aby nie został wprowadzony nowy rodzaj podatku obejmującego handel elektroniczny - tzw. bit tax.

Spotkanie stało się okazją rozdania czterech nagród Information Society Project Awards, które mają wyrażać uznanie dla szczególnych osiągnięć i konkretnych przedsięwzięć przybliżających upowszechnienie społeczeństwa informacyjnego. Nagrody odebrali przedstawiciele Egiptu, Czech, Danii i Polski - otrzymał ją m.in. dr Jacek Gajewski za projekt "Internet dla szkół".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200