Replikacja w trybie asynchronicznym

EMC wprowadzi wkrótce do swojej oferty nowe macierze dyskowe oraz obsługujące je oprogramowanie do replikowania danych w trybie asynchronicznym. Są to rozwiązania zmniejszające koszty składowania danych i umożliwiające ich replikowanie na dowolne odległości.

Szczegóły nie są jeszcze znane, ale wiadomo już, że będą to dwie nowe macierze linii DMX (DMX od słów Direct Matrix Architecture), jedna reprezentująca sprzęt klasy podstawowej, a druga sprzęt klasy najwyższej. Zastosowana technologia pozwoli użytkownikom replikować dane między sieciami pamięci masowych SAN oddalonymi od siebie o setki kilometrów (dane są replikowane w trybie asynchronicznym).

Macierze używają protokołu iSCSI, co pozwala transportować dane SCSI przez sieci IP, oraz protokół Fiber Connectivity (FICON), co pozwala dołączać macierze do serwerów typu "mainframe". A sieci FICON pracują dużo szybciej (100 MB/s) niż starsze sieci ESCON (17 MB/s).

Zobacz również:

  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink
  • 5G to nowe możliwości dla telekomów
  • Kod źródłowy WWW sprzedany

Najważniejszą cechą oprogramowania obsługującego nowe macierze jest to, że dane są replikowane w trybie asynchronicznym, dzięki czemu mogą być wykorzystane do sprzęgania nawet najbardziej oddalonych od siebie sieci SAN. EMC zastosowała tu technologię Symmetrix Remote Data Facility (SRDF), która usprawnia zadanie replikowania danych przez sieci IP na dowolną odległość, właśnie dzięki temu, że aplikacja pracuje w trybie asynchronicznym. Stosowane do tej pory oprogramowanie EMC pracowało w trybie synchronicznym, co ograniczało długość połączenia do 100 kilometrów. Dane można też wtedy transmitować na większe odległości, ale po zastosowaniu dodatkowych urządzeń.

Niedawno firmy Sprint, Cisco i Hitachi Data Systems zademonstrowały aplikację replikującą dane, opartą na protokole Fiber Channel over IP (FCIP), przesyłając w ten sposób dane na odległość 2500 km. Firma CNT zastosowała podobną technologię, replikując dane między sieciami SAN zlokalizowanymi w Europie i w USD (ponad 11 tys. km). Teraz EMC dołączyło do grupy producentów oferujących tego typu rozwiązania.

Oprogramowanie replikujące dane cieszy się dużym wzięciem. Jak podaje IDC, obroty na tym rynku wyniosą w tym roku 263 mln USD, podczas gdy globalne obroty na rynku oprogramowania obsługującego pamięci masowe to 1,42 mld USD.

Opracowana przez EMC asynchroniczna technologia SRDF wykorzystuje firmowe adaptery Ethernet, eliminując w ten sposób potrzebę instalowania dodatkowych ruterów czy innych urządzeń konwertujących dane, które są niezbędne w klasycznych architekturach tego typu.

EMC wprowadza też na rynek nową konfigurację swojego modularnego systemu pamięci masowej DMX800, w którym użytkownik ma do dyspozycji dwa razy mniejszą pojemność niż w przypadku oferowanych do tej pory systemów DMX800. Kolejna nowość to macierz DMX3000 z dwukrotnie większą pojemnością niż największa do tej pory macierz tej firmy - DMX2000.

Podstawowy model macierzy DMX800 może mieć od ośmiu do sześćdziesięciu dysków 73 lub 146 GB (ogólna pojemność do 292 GB). Macierz DMX3000 może mieć maksymalną pojemność 84 TB i tak jak macierz DMX800 używa dysków obracających się z szybkościami 10 000 lub 15 000 obrotów na minutę (73 lub 146 GB).

Gartner szacuje, że obroty na rynku pamięci masowych średniej klasy będą rosnąć szybciej (5,9 mld w 2001 r. i 9 mld w 2006 r.) niż obroty na rynku pamięci masowych najwyższej klasy (7,4 mld USD w 2001 i 8 mld USD w 2006 r.). EMC dominuje na rynku pamięci masowych najwyższej klasy (41,5 proc. rynku), ale na rynku pamięci masowych średniej klasy ma niewielki udział (tylko 5 proc.).

Macierze EMC linii DMX są jednymi z pierwszych urządzeń tego typu, które oferują firmowe wsparcie dla protokołu iSCSI, umożliwiając transportowanie danych Fibre Channel przez sieci Gigabit Ethernet. W maju 2003 r. do grona producentów wspierających technologię iSCSI dołączyła firma Network Appliance, oferując serwery plików FAS900 i F800.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200