Replikacja Exchange'a

Firma Microsoft Corp. poinformowała, że serwer komunikacyjny Exchange, w chwili pojawienia się na rynku w pierwszym kwartale tego roku, zawierać będzie wsparcie dla dwukierunkowych replikacji klient/serwer.

Firma Microsoft Corp. poinformowała, że serwer komunikacyjny Exchange, w chwili pojawienia się na rynku w pierwszym kwartale tego roku, zawierać będzie wsparcie dla dwukierunkowych replikacji klient/serwer.

Dając użytkownikom możliwość replikowania danych na ich lokalnych komputerach Microsoft okazuje zainteresowanie tym, co stanowi mocną kartę systemu Notes firmy Lotus Development Corp. Firma ta od dłuższego umożliwia dwukierunkowe replikacje zarówno na linii klient/serwer jak i serwer/ serwer.

"Replikacja jest istotną częścią planu Microsoftu w konkurowaniu z Lotusem oraz innymi liczącymi się sprzedawcami produktów komunikacyjnych" - powiedział Michael Sullivan-Trainor, analityk pracujący dla International Data Corporation zajmującej się badaniami rynku komputerowego. W chwili zapowiedzi Exchange'a Microsoft informował, że produkt ten będzie umożliwiał wykonywanie replikacji wyłącznie w układzie serwer/serwer. Możliwość replikacji lokalnej zapewni użytkownikom rozwiązanie alternatywne wobec pozostawania w stałym połączeniu z systemem.

Replikacja baz Exchange na linii klient/serwer odbywać ma się przy pomocy prostych w obsłudze okienek dialogowych lokalnej replikacji. Przy tworzeniu profilu użytkownika w procesie instalacji Exchange'a użytkownicy będą pytani o to czy podróżują. Jeśli tak, to do przechowywania danych danego użytkownika zostanie stworzony specjalny folder pośredni. Użytkownicy będą mogli określić, które foldery replikować oraz będą poinformowani o tym, kiedy ostatnio ich foldery bezpośredni i pośredni były synchronizowane oraz ile pozycji znajduje się w każdym z nich.

Do przeprowadzenia synchronizacji folderów służyć będzie specjalna funkcja umieszczona w menu Narzędzia programu klienta Exchange znajdującego się w każdym Windows 95. "Podstawy replikacji klienckiej, dostępnej za pomocą Exchange, wykorzystywane są już w terminarzu Schedule+ wchodzącego w skład pakietu Office 95" - mówi Greg Lobdell, kierownik zespołu produkcyjnego opracowującego produkty komunikacyjne Microsoftu.

"Klienci Exchange'a będą także mogli połączyć się poprzez Internet z serwerami Exchange oraz używać prostych narzędzi workflow, które będą zintegrowane z serwerem przesyłającym" - dodaje Lobdell.


TOP 200