Reorganizacja na urodziny

Progress dostarcza część produktów za darmo. Liczy na zyski z usług i aplikacji.

Progress dostarcza część produktów za darmo. Liczy na zyski z usług i aplikacji.

W 20. rocznicę powstania Progress Software przeprowadził gruntowną reorganizację. Do zmian zmusiły go ubiegłoroczne wyniki finansowe, po raz pierwszy bowiem nie osiągnął wzrostu przychodów w porównaniu do wyników roku poprzedzającego.

Zmiany polegają m.in. na utworzeniu nowych działów. Największy - Progress Software - zajmuje się produkcją i sprzedażą nowych produktów OpenEdge i Phantom. Rozwojem pakietu do komunikacji asynchronicznej SonicMQ zajmuje się już odrębna grupa programistów skupiona w firmie Sonic Software, należącej do Progressa. Podobny status ma nowo utworzona firma NuSphere, do której należą rozwój i promocja systemu zarządzania bazami danych mySQL, dostępnego w ramach licencji open source.

Prezentacje pakietów Phantom i OpenEdge były jednym z powodów wizyty w Polsce Jaapa Smitha, wiceprezesa firmy, odpowiedzialnego m.in. za rynki europejskie. Oba zostały wprowadzone do sprzedaży na początku listopada br.

Zdaniem Jaapa Smitha, obserwujemy rosnącą dywersyfikację poziomą u dostawców towarów i usług (stacje benzynowe przekształcają się w minimarkety, galerie handlowe to nie tylko sklepy, ale również centra rozrywki), co wymaga efektywnej współpracy organizacyjnej, handlowej i intelektualnej między dostawcami. "Tutaj Progress widzi swoją rolę, a przeprowadzona reorganizacja ma na celu dostarczanie środków technicznych, umożliwiających współpracę między przedsiębiorstwami" - mówił podczas prezentacji Jaap Smith.

Platforma OpenEdge to zestaw produktów Progressa i niezależnych dostawców oprogramowania z nim współpracujących. Na OpenEdge składa się m.in. serwer bazy danych Progress 9.1, serwer aplikacyjny i Web, środowisko programistyczne Provision, pakiet SonicMQ, zestawy komponentów biznesowych SmartB2B-Objects i Internet Component . Właściwości Open-Edge uzupełnia Phathom - narzędzie do zarządzania aplikacjami Progress - oraz oprogramowanie PeerDirect zapewniające replikację heterogenicznych baz do wybranego serwera bazy danych.

Partnerzy rozwijają produkty

Obecnie wszystkie dostępne za darmo produkty programistyczne Progress są rozwijane w ramach projektu "otwartego kodu" POSSE. Progress ocenia, że w rozwoju tych narzędzi uczestniczy co najmniej kilka tysięcy niezależnych programistów. Jaap Smith podkreślał, że bezpłatne udostępnienie narzędzi znacznie zwiększyło zainteresowanie nimi, a jednocześnie pozwoliło firmie zachować przychody z konsultacji, szkoleń i usług.


TOP 200