Renesans stolicy

Oracle jest kolejnym po SAS Institute koncernem, który otwiera w Warszawie centrum rozwoju oprogramowania.

Oracle jest kolejnym po SAS Institute koncernem, który otwiera w Warszawie centrum rozwoju oprogramowania.

Decyzja o otwarciu nowego centrum odpowiedzialnego za stworzenie wersji oprogramowania dla urządzeń przenośnych i projektów związanych z wykorzystaniem transmisji GSM i GPRS zapadła w styczniu br. "Dawno dostrzegliśmy lukę w ofercie, związaną z aplikacjami na telefony i urządzenia przenośne" - mówi Allan Atwell, dyrektor Działu Oprogramowania Mobilnego w Oracle.

Oracle od dawna rozwija część swojego oprogramowania poza granicami USA. Larry Ellison był jednym z pionierów, którzy odkryli Indie dla branży IT. Pierwsze centrum rozwoju oprogramowania (India Development Center) Oracle otworzył w Bangalore już w 1994 r. Dziś w dwóch indyjskich centrach (Bangalore i Hyderabad) zatrudnia ponad 2200 inżynierów (docelowo 6000). Kolejnych 200 osób - rozwijających przede wszystkim lokalne wersje aplikacji - pracuje dla Oracle w Pekinie i Shenzen. Oba ośrodki rozwijają się bardzo dynamicznie.

W porównaniu z tymi inwestycjami polskie centrum - zatrudniające obecnie 12 osób (do końca roku ma ich być 24) - nie robi zbyt dużego wrażenia. Nie da się jednak ukryć, iż wybór Polski ma charakter prestiżowy. "Od początku zdecydowaliśmy, że rozwojem produktów na region Europy i Bliskiego Wschodu powinien zająć się któryś z lokalnych oddziałów" - opowiada Allan Atwell. "Braliśmy pod uwagę osiem państw" - dodaje. Ostateczny wybór padł na Polskę. Na Warszawę, miasto w końcu nie najtańsze, zdecydowano się ze względu na trzy czynniki: łatwy dostęp do międzynarodowego lotniska; potencjał intelektualny, wynikający z sąsiedztwa kilku uznanych na świecie uczelni, i fakt, że właśnie w stolicy znajdują się centrale wszystkich największych operatorów telefonii komórkowej, z którymi Oracle zamierza współpracować przy tworzeniu nowych rozwiązań.

Pierwszych dwunastu inżynierów pracuje w centrum już od czerwca. Oracle jest także po pierwszych rozmowach z operatorami telefonii komórkowej i przedstawicielami wyższych uczelni. Firma nawiązała bliższe więzi z Instytutem Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. Trwają prace nad uruchomieniem na terenie uczelni laboratorium wyposażonego przez Oracle, w którym studenci i doktoranci PW - wspólnie z pracownikami Centrum - prowadziliby prace badawczo-rozwojowe.

Prof. dr hab. Józef Modelski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki PW był jednym z inicjatorów porozumienia pomiędzy wydziałem a firmą Oracle. Jeszcze w styczniu br. rozmawiał z Pawłem Piwowarem, prezesem Oracle Polska, o współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych.

W momencie podjęcia decyzji o wyborze Warszawy Instytut Radioelektroniki stał się niemal naturalnie jednym z pierwszych partnerów Oracle'a. Pierwszym, ale nie jedynym, gdyż Oracle chce nawiązać współpracę z kolejnymi ośrodkami akademickimi, nie tylko w stolicy. Uczelnie coraz częściej myślą o podjęciu takiej współpracy. "Opór ze strony świata akademickiego, na który skarży się wielu przedstawicieli firm informatycznych, to raczej kwestia niedopracowania się przez uczelnie pewnych form współpracy" - wyjaśnia prof. dr hab. Józef Modelski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200