Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku
-
- 05.06.2023, godz. 18:40
Za nami WWDC 2023 - najważniejsza konferencja Apple dla deweloperów. Jakie nowości zaprezentowano? Czym Apple zaskoczy nas w drugiej połowie 2023 roku? Co z nowymi systemami i sprzętem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w relacji przygotowanej przez redakcję Computerworld.
WWDC (Worldwide Developers Conference) to coroczna konferencja Apple przygotowywana z myślą o programistach, udziałowcach, deweloperach oraz osobach zaangażowanych w rozwój produktów Apple. Na przestrzeni lat wydarzenie odbywało się na przełomie maja i czerwca. Impreza WWDC to kilkudniowy cykl spotkań i sesji technicznych, które zawsze poprzedzone są wydarzeniem o nazwie Keynote Speach. Mowa otwarcia to najważniejszy element całego wydarzenia. Podczas trwającego między 60, a 120 minut wydarzenia zarząd oraz kluczowi pracownicy Apple prezentują najważniejsze nowości z zakresu oprogramowania, rozwiązań i narzędzi programistycznych, a czasami również sprzętu. Wszelkie zmiany w oprogramowaniu są następnie omawiane na sesjach technicznych w kolejnych dniach. Dodatkowo przez całe wakacje Apple, deweloperzy oraz zainteresowani użytkownicy mogą testować beta wersje nowego oprogramowania. Finalne wydania pojawią się we wrześniu lub później.

Oficjalne logo WWDC 2023
Jakie nowości Apple przygotowało dla nas z okazji tegorocznego wydarzenia WWDC 2023? Tego dowiesz się z naszej relacji.
Zobacz również:
- SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?
- MacBook Air 15 zaskakująco dobrym laptopem biznesowym
- Spada sprzedaż smartfonów
Na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji WWDC 2023 na oficjalnym kanale firmy Apple zgromadziło się ponad milion obserwujących wydarzenie na żywo. Konferencja jest transmitowana na żywo z siedziby Apple w Cupertino, w Kalifornii. Można ją oglądać na żywo na YouTube lub poprzez oficjalną stronę Apple. Dodatkowo zaproszeni przedstawiciele pracy mają możliwość uczestniczyć w wydarzeniu na żywo.
Wydarzenie klasycznie rozpoczęło się od spotu ukazującego narzędzia programistyczne firmy Apple. Po nim wszystkich widzów przywitał Tim Cook.
Tim Cook podkreśla, że w 2023 roku sklep z aplikacjami App Store obchodzi 15 urodziny.

MacBook Air 15
Apple zaczyna od autorskich układów Apple Silicon przypominając proces przejścia z procesorów Intel na autorskie modele z układami Apple Silicon opartymi o architekturze ARM.
Apple zaprezentowało nowego, 15-calowego MacBooka Air. Po raz pierwszy w historii bazowy laptop od Apple dostępny jest z większym, 15-calowym ekranem. Dotychczas MacBooka Air dało się kupić maksymalnie z 13,6-calowym wyświetlaczem.

Komputer ma 11,5 mm grubości i waży zaledwie 1,48 kg.
Ekran to 15,3-calowy ekran Liquid Retina. Specyfikacja techniczna komputera jest niemalże identyczna, jak 13,6-calowego modelu.
Zmodyfikowano głośniki - większa powierzchnia pozwala zastosować większe przetworniki.

Za wydajność odpowiada procesor Apple M2 z zeszłego roku. Czas pracy na baterii do 18 godzin. Komputer w dalszym ciągu jest chłodzony pasywnie.

Sugerowana cena detaliczna 1299 dolarów. Model 13-calowy staniał o 100 dolarów. Dostępność w przyszłym tygodniu. Ceny w złotówkach pojawią się wkrótce.
Mac Studio 2023
Apple zdecydowało się zaktualizować Maca Studio. Komputer stacjonarny, który poniekąd zastąpił iMaca otrzymał procesory Apple M2 Max. Komputer jest czterokrotnie szybszy od najlepiej wyposażonego iMaca 27.
Dodatkowo pojawi się opcja z procesorem M2 Ultra - połączenie dwóch procesorów Apple M2 Max.
Komputer obsłuży do 192 GB zunifikowanej pamięci operacyjnej.
Zaktualizowany Mac Studio posiada złącze HDMI pozwalające na przesyłanie obrazu w 8K. Dodatkowo komputer obsługuje sześć ekranów. Cena od 1999 dolarów.

Mac Pro 2023
Mac Pro w końcu został odświeżony z procesorami Apple Silicon.

Komputer w każdej wersji otrzyma procesor M2 Ultra. To pierwszy komputer z Apple Silicon i możliwością rozbudowy poprzez dedykowane karty rozszerzeń.

W obudowie aż 8 złącz Thunderbolt. W środku 4 złącza PCIe.
Komputer dostępny w wersji wolnostojącej oraz serwerowej. Cena od 6999 dolarów.

Tym samym Apple zakończyło przejście z procesorów Intel do Apple Silicon.
iOS 17
Apple prezentuje iOS 17 - kolejną wersję systemu operacyjnego dla smartfonów iPhone.
Położono nacisk na modyfikację aplikacji Telefon, FaceTime oraz Wiadomości.
Aplikacja Telefon otrzymała możliwość wygodnej personalizacji kontaktu. Rozwiązanie wygląda podobnie do ekranu blokady z iOS 16. Użytkownicy iPhone mogą swobodnie modyfikować wygląd swojego konta, który będzie wyświetlany na innych urządzeniach podczas dzwonienia.

Całość współpracuje z CallKit, a więc zadziała z aplikacjami firm trzecich.
Zmiany obejmują również pocztę głosową. Apple wprowadza żywą transkrypcję wiadomości z poczty głosowej na ekranie blokady. Całość odbywa się na urządzeniu dzięki procesowi Neural Engine.

Zmiany obejmują również FaceTime. System pozwoli na pozostawianie krótkich wiadomości wideo do obejrzenia.
Aplikacja Wiadomości otrzymała bardziej dopracowaną wyszukiwarkę z filtrami pozwalającymi znaleźć wybraną aplikację.

Nowością jest funkcja zamelduj się, która poinformuje wybrane kontakty o powrocie do domu. Proces można zautomatyzować. W przypadku odchyleń od normy opcja pozwala zaalarmować bliskich.
Apple w całym systemie dodało możliwość korzystania ze zaktualizowanych naklejek.

Zmiany nie ominęły AirDrop - systemu dzielenia się informacjami pomiędzy informacjami.
AirDrop otrzymuje funkcję NameDrop - po zbliżeniu urządzeń na odległość kilku cm istnieje możliwość wygodnej wymiany informacjami kontaktowymi pomiędzy urządzeniami. Całość działa również pomiędzy zegarkami Apple Watch.

Ciekawą opcją jest możliwość rozszerzenia zasięgu AirDrop i transfer danych poprzez sieć komórkową lub Wi-Fi. Całość działa z aplikacjami kompatybilnymi z SharePlay.
Apple zaktualizowało również klawiaturę systemową. Zmodyfikowano system odpowiedzialny za autokorektę podczas wpisywania tekstu.

W drugiej połowie roku pojawi się aplikacja Journal do spisywania własnego dziennika/pamiętnika na urządzeniu wraz z podpowiedziami z całego systemu operacyjnego np. z aplikacji, aplikacji treningowej czy Apple Music. Całość przygotowuje migawki dla użytkownika, który może je swobodnie modyfikować.

Wszystkie dane przechowywane są na urządzeniu. Opcjonalna synchronizacja z chmurą odbywa się poprzez szyfrowanie end-to-end.
iOS 17 wprowadza tryb StandBy. Pozwala on zamienić smartfona w nocny zegarek. Na ekranie wyświetla się godzina, data, pogoda oraz budzik. W przypadku iPhone'a 14 Pro/Pro Max wykorzystywany jest tryb Always on Display. Całość posiada tryb nocny z wyświetlaniem w kolorze czerwonym oraz współpracuje z MagSafe i aplikacjami firm trzecich. Za sterowanie odpowiada Siri.

Wśród innych nowości mapy online, lepsze dzielenie się zdjęciami, odpowiedzi na Hey Siri bez konieczności wypowiadania Hey Siri i wiele innych.

iPadOS 17
Pochodną iOS jest iPadOS. Wersja systemu operacyjnego na tablety również otrzyma dużo nowych zmian.
Tablety otrzymają większe opcje personalizacji. Pojawią się widgety na ekranie blokady. Widgety stają się również interaktywne - wywołanie akcji nie wymaga otwarcia aplikacji.

Ekran blokady w iPadOS 17 posiada identyczne funkcje jak ekran blokady znany z iOS 16.

iPadOS 17 wprowadza jeszcze jedną funkcje znaną z iOS 16, a więc widgety Live Activities.
System operacyjny po raz pierwszy zostanie zintegrowany z aplikacja Zdrowie doskonale znaną z innych urządzeń Apple.

iPadOS otrzymał nowe, natywne wsparcie dla plików PDF. System pozwala m. in. na automatyczne wypełnianie dokumentów z danymi kontaktowymi oraz podpisami zapisanymi na urządzeniu. Całość można modyfikować bezpośrednio w aplikacji np. Mail.
Aplikacja Notatki została zaktualizowana o obsługę PDF oraz otrzymała poprawiony layout.

iPadOS 17 otrzyma również ulepszony tryb Sidecar, obsługę zewnętrznych kamerek wideo, nowe opcje rysowania w aplikacji Freeform. Obecne są również funkcje z iOS 17.

macOS Sonoma
Kolejna wersja macOS otrzymała nazwę Sonoma. System operacyjny wprowadzi funkcje z iOS 17 oraz iPadOS 17.
Nowością są zupełnie nowe wygaszacze z wielu miejsc na świecie.

System otrzymał zupełnie nowy ekran blokady, widgety rozmieszczono w większej ilości miejsc. Widgety można umieszczać bezpośrednio na ekranie domowym. Chowają się one pod aplikacjami, z którymi pracujemy. Dopasowują się również do kolorystyki systemu.

Continuity pozwala wygodnie przenosić widgety z iPhone'a i iPada. Całość działa gdy iPhone jest w pobliżu. Nie trzeba instalować aplikacji firm trzecich.

Apple nastawia się na gaming. Firma upatruje swoją szansę w nowych procesorach Apple Silicon i ich wydajności, a także Metal 3.
System operacyjny otrzymał tryb Game Mode nadający priorytet wykorzystania podzespołów przez grę uruchomioną na pierwszym planie. Poprawiono responsywność kontrolerów firm trzecich oraz latencję słuchawek AirPods.
Zmian nie ominął również system wideokonferencji. Apple wprowadza nowy poziom integracji aplikacji do wideokonferencji z systemem operacyjnym macOS Sonoma. Pojawi się możliwość wyświetlania obrazu z kamery użytkownika bezpośrednio w ekranie.

Nowe efekty wideo działają z Zoom, Teams, Webex i innymi.
Nowa wersja przeglądarki systemowej Safari to najszybsza przeglądarka sieciowa na świecie. Całość bazuje na zaktualizowanym modelu WebKit.
Safari pozwoli zablokować okna wyświetlające strony w oknie Incognito. Nowością jest również blokada trackerów URL. Przeglądarka pozwoli współdzielić hasła z współpracownikami lub rodziną z wykorzystaniem szyfrowania end-to-end.
Safari otrzyma obsługę profili podobnie jak Google Chrome, co pozwoli rozgraniczyć profil służbowy od prywatnego.

Poniżej podsumowanie najważniejszych nowości obecnych w macOS Sonoma.

Słuchawki AirPods
Apple prezentuje Adaptive Audio - tryb łączący tryby ANC oraz Transparency (przezroczystości). Całość pozwala wyciszyć nieprzewidziane dźwięki ze środowiska zachowując najważniejsze informacje takie jak np. dzwonek rowerzysty lub dźwięk uprzywilejowanego pojazdu. Całość działa z wykorzystaniem uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

Tryb Adaptive Audio pozwala automatycznie przełączyć się w tryb rozmowy wyłączając ANC sprzed otoczenia użytkownika, co pozwala na swobodną konwersację.
Poprawiono również działanie automatycznego przełączania pomiędzy urządzeniami powiązanymi z kontem Apple ID.
AirPlay
AirPlay - system udostępniania muzyki i wideo pomiędzy urządzeniami otrzymały funkcję automatycznych preferencji AirPlay. Oznacza to, że przy powtarzalnych czynnościach urządzenie, z którego korzystamy zaproponuje przesłanie muzyki lub wideo na urządzenie AirPlay.
Nowością jest AirPlay dla przestrzeni publicznych. Łączenie poprzez kod QR pozwala udostępnić zawartość na urządzenie nie będące własnością użytkownika.

AirPlay otrzymało również integrację z SharePlay, przez co istnieje możliwość łatwego zarządzania odtwarzanymi dźwiękami przez podróżujących.

watchOS 10
Dużej aktualizacji doczekały się zegarki Apple Watch, które znacząco wyewoluowały na przestrzeni ostatnich lat.

watchOS 10 otrzymał integrację z widgetami.
Z dowolnej tarczy można przejść do widgetów za pośrednictwem ruchu korony. AI dba o wyświetlanie najważniejszych informacji na samym szczycie.

Aplikacje otrzymały ikony w rogach wyświetlacza, które pozwalają uruchomić najważniejsze funkcje bez konieczności przechodzenia przez dodatkowe ekrany.

watchOS 10 zadebiutuje z dwoma nowymi, dedykowanymi tarczami wykorzystującymi nowe funkcje. Do Apple Watch trafi również Snoopy znany z bajek. Dołączy on do postaci m. in. z Toy Story oraz myszki Miki.
Zmodyfikowano również aplikację treningową. watchOS 10 otrzyma nowe funkcje dla rowerzystów. Pojawi się kompatybilność z zewnętrznymi czujnikami kadencji na Bluetooth oraz obsługa mocy.

Aplikację treningową zintegrowano z iPhone'm, który może stać się rozbudowanym komputerem rowerowym.
Poprawiono również działanie trybu wędrówki. Pojawi się znakowanie na mapie miejsca, w którym po raz ostatni mieliśmy zasięg z siecią komórkową. Pojawił się również nowy widok elewacji z zaznaczonymi najważniejszymi punktami POI. W Stanach Zjednoczonych użytkownicy skorzystają z mapy TOPO, która jest doskonale znana posiadaczom urządzeń firmy Garmin.

Platforma AR - Apple VisionPro
Apple w końcu prezentuje własny produkt AR - gogle VisionPro.

Przygotowania do prezentacji tego produktu trwały wiele lat. Całość została zaprezentowana jako "One more thing", a więc odwołując się do tradycyjnego sposobu prezentowania bardzo ważnych dla firmy produktów.

Apple po raz pierwszy stworzyło interfejs 3D ze sterowaniem za pomocą wzroku. Cały interfejs wyglada podobnie do znanego z iOS, iPadOS oraz macOS.

VisionPro pozwala na umieszczanie aplikacji w dowolnej odległości oraz zmianę ich rozmiaru. Istnieje również możliwość uruchamiania kilku aplikacji w tym samym czasie.
Ustawienia ekranu dostępne są za pośrednictwem koronki, która znana jest już z zegarków Apple Watch od 2015 roku.
Aplikacje do VisionPro obsługiwane są bez wykorzystania dodatkowych, zewnętrznych kontrolerów, co było celem firmy od początku projektowania całego produktu oraz systemu operacyjnego. Aplikacje podświetlają się w momencie patrzenia się na nie. Podobnie wygląda interakcja z poszczególnymi elementami interfejsu użytkownika.
Część obsługi odbywa się za pośrednictwem dźwięku i z wykorzystaniem asystenta głosowego Siri. VisionPro nie ogranicza wzroku użytkowników. Specjalnie zaprojektowane gogle EyeSight pozwalają obserwować inne osoby znajdujące się w pobliżu użytkownika gogli VisionPro.

Osoby pojawiające się w otoczeniu wyświetlają się w interfejsie użytkownika VisionPro.
VisionPro komunikuje się z wszystkimi urządzeniami firmy Apple - zegarkami, smartfonami, tabletami oraz komputerami.
Gogle współpracują z akcesoriami na Bluetooth takimi jak Magic Mouse czy Magic Keyboard, aby zwiekszyć produktywność. Gogle VisionPro mogą być również ekranem 4K dla komputerów Mac.
