Rekordzista przepustowości

SiS wprowadził na rynek wydajnych płyt głównych chipset SiSR659, który pozwala na czterokanałowa obsługę pamięci RDRAM w platformach z procesorami Pentium 4.

Rekordzista przepustowości
Układ zaprezentowano podczas odbywającego się w Tokyo forum Rambus Developer Forum. Chipset SiSR659 zawiera także mostek południowy SiS964, z którym komunikuje się za pośrednictwem szyny korzystającej z technologii MuTIOL 1 G (przepustowość 1 GB/s).

O tym, że pamięci RDRAM są najlepszym rozwiązaniem dla systemów wymagających bezkompromisowej wydajności wiadomo nie od dziś. Nie od dziś wiadomo też, że nie zawsze technologia lepsza wygrywa ze słabszą (przykład chociażby standardów wideo Beta i VHS). RDRAM został praktycznie wyparty z rynku przez tańsze moduły DDR i właściwie tylko SiS pozostał w drużynie producentów chipsetów, którzy walczą jeszcze o ten segment rynku.

SiSR659 wyróżnia się obsługą czterokanałowych pamięci RDRAM. Ten zabieg ma na celu wzrost przepustowości transmisji danych pomiędzy pamięciami, a procesorem. Układ pozwala na instalację pamięci RDRAM 1,2 GHz, których przepustowość sięga maksymalnie 9,6 GB/s. Zapewniona jest także kontrola parzystości modułów RAM (ECC). Chipset współpracuje z procesorami Intel Pentium 4/Celeron z szyną systemową do 800 MHz. Mostek południowy zapewnia obsługę takich funkcji jak: zintegrowany układ dźwiękowy 5.1, modem, kontroler sieci LAN, 8 portów USB 2.0, dwukanałowy kontroler ATA133 oraz SATA150 (pracuje także jako kontroler RAID 0,1 oraz JBOD). Rozbudowując płytę o moduł SiS180 ilość obsługiwanych napędów można zwiększyć do 4 Serial ATA oraz 6 ATA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200