Rekordowy wzrost produkcji procesorów dedykowanych komputerom PC

Firma analityczna IDC opublikowała raport, w którym podsumowuje sytuację panującą w trzecim kwartale br. na rynku procesorów instalowanych w komputerach PC. Wynika z niego, że producenci sprzedali w tym okresie rekordową liczbę układów CPU, głównie dzięki rosnącemu popytowi na procesory instalowane w komputerach typu netbook.

Według IDC wiele wskazuje na to, że po wielu miesiącach zastoju rynek procesorów instalowanych w komputerach PC odzyskuje powoli dawną dynamikę. I tak na rynek ten trafiło w tym okresie o 23% więcej sztuk procesorów (porównując trzeci kwartał br. z poprzednim, drugim kwartałem). Biorąc pod uwagę obroty, rynek procesorów PC wzrósł o 14% (do 7,4 mld USD). Jeszcze ważniejsze jest to, że w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku (który należał przecież do rekordowych) sprzedaż procesorów wzrosła o 0,3%, czyli o 220 tys. sztuk.

Tak dobry wynik (wzrost o 23%) należy zawdzięczać głównie gwałtownie rosnącemu popytowi na procesory Atom. Raport pokazuje, że porównując kwartał do kwartału cena procesora spadła przeciętnie o 7% (a porównując rok do roku, użytkownik płaci obecnie za jeden procesor o 10% mniej).

Zobacz również:

Biorąc pod uwagę liczbę wyprodukowanych procesorów, udział firmy Intel w tym rynku wynosi obecnie 81,1% (wzrost o 2,2% porównując kwartał do kwartału). Udział firmy AMD spadł natomiast o 1,9% i wynosi 18,7%. Trzecie miejsce zajmuje firma VIA (0,2%; spadek o 0,3%). Biorąc natomiast pod uwagę przychody, ranking przedstawia się następującą: Intel (72.2%; wzrost o 2,0%); AMD (27,4%, spadek o 1,9%); VIA (0,3%).

IDC przewiduje jednocześnie, że w całym 2009 r. na rynek ten trafi ok. 300 mln procesorów. Jeśli przepowiednia ta sprawdzi się, to w 2009 r. na rynek trafi o 1,5% więcej procesorów (mówimy cały czas o układach instalowanych w komputerach PC) niż w 2008 r.

Czytaj również tutaj raport dotyczący sytuacji panującej w drugim kwartale br. na rynku serwerów.


TOP 200