Rekordowy kwartał domen .pl

NASK opublikował raport podsumowujący stan rodzimych domen – nazw w domenie .pl. Z dokumentu wynika, że są one na tyle popularne, że miniony kwartał, był drugim najlepszym w historii polskiego rejestru.

Rekordowy kwartał domen .pl

Ilość nazw w domenie PL

W drugim kwartale tego roku zarejestrowano 256 tysięcy nazw w domenie .pl. W stosunku do analogicznego okresu w roku 2012, rejestracji było więcej o ponad 11 tysięcy. W sumie, polski rejestr pochwalić może się 2 445 114 aktywnych nazw do końca pierwszego półrocza 2012 roku. Warto także odnotować, że w drugim kwartale średnia ilość dziennych rejestracji to aż 2822.

NASK opublikował też informacje na temat rozłożenia geograficznego rejestracji. Największą liczbę nazw rejestrowanych przez osoby i firmy odnotowano w województwach mazowieckim, śląskim i małopolskim (prawie 46% rejestrowanych nazw). Najmniejszą liczbę odnotowano w województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim. Żadne z nich nie przekroczyło progu 3% wszystkich rejestracji.

Zobacz również:

  • Microsoft przejmuje domeny należące do rosyjskich hakerów
  • CERT Polska bez szefa
  • SUSE ma pierwszego partnera Platinum w Polsce

Polskie domeny są także stosunkowo popularne na tle całej Europy. W rankingu dziesięciu największych rejestrów Unii Europejskiej zajmujemy szóste miejsce. Wyprzedzają nas między innymi Wielka Brytania (10 milionów nazw) i Holandia (5 milionów nazw). Liderem rankingu pozostają Niemcy (15 milionów aktywnych nazw).

Pełna wersja dokumentu „Szczegółowy raport NASK za II kwartał 2013 roku. Rynek nazw domeny .pl”  została udostępniona na stronie http://dns.pl/NASK_Q2_2013_RAPORT.pdf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200