Rekordowa sprzedaż półprzewodników

Producenci układów półprzewodnikowych zanotowali w ubiegłym roku rekordowe wyniki sprzedaży. Łączna wartość ich przychodów wyniosła 235 mld USD i była o 2 mld USD większa od tej osiągniętej w przełomowym 2000 roku. Jak twierdzą analitycy Gartnera, głównym czynnikiem napędzającym koniunkturę jest stale rosnące zapotrzebowanie na komputery osobiste oraz telefony komórkowe.

W porównaniu do 2004 roku światowa sprzedaż półprzewodników w ub. r. zwiększyła się o 5,7 proc. Szacowane przez analityków Gartnera przychody producentów, wynoszące 235 mld USD, są wynikiem wzrastającego zapotrzebowania rynku na komputery (stacjonarne i przenośne), telefony komórkowe oraz popularne gadżety elektroniczne, takie jak odtwarzacze mp3 czy pendrive'y (konieczność dostaw większej liczby układów pamięci flash).

Niesłabnący popyt na komputery osobiste pozwolił Intelowi utrzymać pierwsze miejsce wśród dostawców układów scalonych. Przychody koncernu wyniosły w 2005 roku 34,5 mld USD i były o 12,6 proc. większe od tych osiągniętych w roku 2004. Drugą pozycję w rankingu zajął Samsung, z przychodami rzędu 18,3 mld USD i wzrostem o 12,7 proc. w ciągu roku. Koreański koncern plasuje się jednak na pierwszym miejscu wśród dostawców układów DRAM, SRAM i pamięci NAND (flash).

Zobacz również:

  • Gartner prognozuje spadek sprzedaży sprzętu
Rekordowa sprzedaż półprzewodników

Najwięksi producenci półprzewodników - Top 10

O skali zapotrzebowania na nowe typy pamięci może świadczyć fakt, iż w ub. r. popyt na układy NAND wzrósł o 71 proc. w stosunku do roku 2004. Pierwszy raz na liście dziesięciu największych producentów układów scalonych znalazła się także firma Hynix Semiconductor (dostawca pamięci flash w technologii NAND), której przychody w minionym roku zwiększyły się ponad sześciokrotnie (z 212 mln USD w 2004 r. do niemal 1,5 mld USD w 2005 r.).

Inne, szybko rozwijające się segmenty rynku półprzewodników to m.in. czujniki obrazów działające na układach CMOS (28 proc. wzrostu) oraz specjalizowane procesory ASIC (14 proc.) - wraz z ich zastosowaniami bezprzewodowymi (liderem na tym polu jest Texas Instruments).

W 2005 r. następowała dalsza polaryzacja rynków sprzedaży półprzewodników. Niemal połowa (44,5 proc.) światowych przychodów pochodziła z regionu Azji-Pacyfiku (m.in. Chiny, Tajwan, Korea i Singapur). Obszar ten zanotował także najwyższy, 11 proc. wzrost sprzedaży układów scalonych w ciągu roku - dla porównania w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) dynamika ta wyniosła 4 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200