Rekordowa gęstość zapisu danych na taśmie

Naukowcy z IBM i Fujifilm znowu zaskoczyli świat, opracowując wspólnie technologię przechowywania danych na taśmie magnetycznej, która pozwala zapisać na powierzchni jednego cala kwadratowego (6,45 centymetrów kwadratowych) aż 123 mld bitów. Wcześniej – w maju zeszłego roku – obie firmy zademonstrowały technologię zwiększającą gęstość zapisu danych na taśmie do 85,9 mld bitów na cal kwadratowy.

Oznacza to, że nowa technologie jest w stanie zapisać na taśmie o powierzchni jednego cala kwadratowego o 43% więcej danych. Dlatego na niewielkiej kasecie opartej na tej technologii, mającej wielkość dłoni, można zapisać aż 220 TB danych, co odpowiada zawartości 220 mln książek.

Rekordowa gęstość zapisu danych na taśmie

Aby uzmysłowić sobie, jak duże jest to osiągnięcie, warto przypomnieć iż na stosowanych obecnie powszechnie kasetach typu LTO6 można zapisać średnio 88 razy mniej danych. Pamięci taśmowe mają się obecnie zupełnie dobrze - i to wbrew wcześniejszym prognozom, że jest to przestarzała technologia, która odejdzie wkrótce do lamusa. Są to cp prawda wolne pamięci, mające jednak jedną podstawową zaletę w porównaniu z systemami pamięci masowych opartymi na dyskach twardych.

Zobacz również:

  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Chodzi o parametr TCO (Total Cost of Ownership; ogólny koszt posiadania), który w przypadku pamięci taśmowych jest 15 razy mniejszy. Niewykluczone więc, że pojawieniu się na rynku pamięci taśmowych opartych na opracowanej przez IBM i Fujifilm technologii, użytkownicy zaczną częściej przechowywać dane lokalnie, zamiast umieszczać je gdzieś w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200