Rekord szybkości transmitowania danych przez światłowód wielomodowy pobity

IBM pobił rekord szybkości transmitowania danych przez światłowód wielomodowy. Stało się to w laboratorium T.J. Watson Research Centre (Nowy Jork), gdzie inżynierom IBM udało się przesyłać dane przez światłowód wielomodowy mający długość 57 metrów z szybkością 64 Gb/s.

Tym samym dane udało się transmitować o 14% szybciej niż wynosił dotychczasowy rekord i dwa i pół razy szybciej niż w przypadku dostępnych obecnie, komercyjnych łącz bazujących na światłowodzie wielomodowym.

Łącze obsługiwał firmowy układ scalony (wykonany z użyciem krzemy oraz germanu) oraz laser typu VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser), który został zaprojektowany i wykonany w Chalmers University of Technology (Szwecja). Dane były transmitowane przy użyciu technologii znanej pod nazwą „non-return-to-zero modulation”. Wcześniej sądzono, że pozwala ona transmitować dane z szybkością co najwyżej 32 Gb/s. Inżynierowie z IBM udowodnili jednak, że może to być dwa razy większa szybkość. Mało tego – zapowiadają, że pracują już na połączeniem podobnego typu o jeszcze większej przepustowości.

Zobacz również:

Kolejna bariera, którą inżynierom IBM udało się złamać, dotyczy wydajności lasera VCSEL. Jest to laser o emisji powierzchniowej zawierający pionową wnękę rezonansową. Wydawało się, że laser taki (VCSEL 26 GHz) może posłużyć do transmitowania danych z szybkością nie większą niż 44 Gb/s. Tymczasem łącze miało przepustowość 64 Gb/s.

Rekord jest ważny, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że długość połączenia nie jest imponująca – tylko 57 metrów. To niewiele, ale do zintegrowania ze sobą w jeden organizm serwerów, przełączników i innych urządzeń IT pracujących w centrum danych, jest to wystarczająca długość. Mówiąc inaczej technologia znajdzie zastosowanie wyłącznie w sieciach LAN. Sieci WAN będą dalej wykorzystywać światłowody jednomodowe.


TOP 200