Regionalne sieci na finiszu

Z informacji MIR wynika, że do września br. zgłoszono do odbioru odcinki sieci o łącznej długości 1922 km (891 km w woj. warmińsko-mazurskim, 700 km w woj. lubelskim, 168 km w woj. podlaskim, 110 km w woj. świętokrzyskim, 53 km w woj. podkarpackim). A z deklaracji przedstawicieli województw wynika, że do końca br. wybudują łącznie 5660 km (1410 km w woj. warmińsko-mazurskim, 2200 km w woj. lubelskim, 650 km w woj. podlaskim, 700 km w woj. świętokrzyskim, 700 km woj. podkarpackie).

Na finiszu jest projekt Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, który powstaje kosztem 215 mln zł (85% dofinansowanie z RPO). Jak informował na koniec września Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w odniesieniu do sumarycznej zaprojektowanej długości trasy (1605 km), do wybudowania zostało tylko 74 km linii optotelekomunikacyjnej. Wybudowano także 74 węzłów dystrybucyjnych (90% planowanego zakresu) i 8 węzłów szkieletowych (89% planowanych). Większym problem na Dolnym Śląsku wydaje się wybór operatora infrastruktury. Pierwsza próba w postępowania koncesyjnym zakończyła się fiaskiem i postępowanie jest powtarzane. Dla potencjalnych kandydatów najtrudniejszym wyzwaniem okazuje się wybudowanie części aktywnej, co wiąże się z poniesieniem dużych nakładów finansowych.

Zobacz również:

  • Wybitny dziennikarz rynku telekomunikacyjnego nie żyje

Projekty w połowie drogi

W tym roku miała się zakończyć budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Jednak realizująca projekt spółka WSS podpisała aneks, który pozwala zakończyć budowę sieci na koniec I kw. 2015 r., a rozliczyć inwestycję do końca roku 2015.

W ramach WSS budowana jest sieć szkieletowa i dystrybucyjna o długości 4500 km, wraz z 576 punktami dostępowymi dla różnych operatorów (co najmniej jednym punkcie w każdej wielkopolskiej gminie). Koszt projektu wynosi 410 mln zł, dofinansowanie unijne obejmie 85%. Jak podaje spółka, do końca br. ma powstać większość sieci pasywnej. WSS wybrało na operatora infrastruktury konsorcjum spółek HFC Operator i Telekomunikacja Wielkopolska. Operator WSS już opracował i zaczął konsultować ofertę hurtową dla operatorów, którzy będą budować sieci ostatniej mili.

Zgodnie z harmonogramem postępuje projekt Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Budowa ŁRST rozpoczęła się od projektu pilotażowego, który objął pięć gmin: Zgierz, Wartkowice, Dalików, Łęczyca i Parzęczew. Pilotaż różnił się od docelowej sieci tym, że internet jest tam dostarczany drogą radiową, a nie poprzez łącza światłowodowe. Ta część infrastruktury jest uruchomiona i korzysta z niej kilku operatorów ostatniej mili.

Regionalne sieci na finiszu

TOP 200