Regatta - "niezatapialny" serwer IBM

IBM ujawniła kilka informacji dotyczących serwera Regatta, mającego pracować wyjątkowo niezawodnie dzięki funkcjom automatycznie diagnozującym pracę komputera i w razie konieczności potrafiącym usuwać awarie i błędy dostrzeżone w systemie.

IBM uchyliła rąbka tajemnicy i ujawniła kilka informacji dotyczących serwera Regatta, który pojawi się już niedługo w ofercie firmy. Serwer ma pracować wyjątkowo niezawodnie dzięki funkcjom, które diagnozują automatycznie pracę komputera i w razie konieczności potrafią same, bez udziału użytkownika, usuwać awarie i błędy dostrzeżone w systemie. Mamy tu do czynienia z "samoleczącym się" serwerem.

Serwer (pracujący pod Unixem) pojawi się na rynku w IV kw. 2001 i będzie można w nim zainstalować do 16 układów Power4, czyli do 32 procesorów Power4 (nowy układ scalony opracowany przez IBM, zawierający ponad 170 mln tranzystorów). Będzie to pierwszy komputer linii eServer oparty na układzie scalonym Power4. Układ zawiera dwa procesory (każdy dysponujący oddzielnym buforem Level 2) pracujące z szybkością 1 GHz. Układ jest bardzo wydajny. Wystarczy powiedzieć, że magistrale danych procesora Power4 są taktowane zegarem 500 MHz, co przekłada się na przepustowość 35 GB/s.

Zobacz również:

IBM ujawniła kilka istotnych danych dotyczących serwera Regatta. I tak na przykład Regatta będzie korzystać z układów, dzięki którym będzie się mógł sam naprawiać. Wszystko za sprawą wewnętrznej sieci składającej się z ponad 5600 sensorów, które kontrolują w czasie rzeczywistym pracę całego systemu i odnotowują wszelkie błędy i nieprawidłowości. Jeśli system monitorujący pracę serwera dostrzeże jakiś błąd, przystępuje natychmiast do akcji podejmując niezbędne kroki prowadzące do tego, że błąd zostaje usunięty i serwer wraca do normalnej pracy. Mamy tu więc do czynienia z komputerem, który zasługuje na miano "niezatapialnego" serwera, to znaczy takiego, który jest maksymalnie odporny na różnego rodzaju błędy. Nawet jeśli serwer nie naprawi się sam, to sieć sensorów wskaże administratorowi bezbłędnie obszar lub element systemu, który jest odpowiedzialny za dostrzeżone błędy.

Regatta dysponuje też funkcją "PCI-retry", która próbuje wysyłać dane powtórnie, jeśli pierwsza próba się nie powiodła. Tego rodzaju błędy często występują przypadkowo, dlatego powtórna transmisja danych kończy się najczęściej powodzeniem. Pamięć RAM zainstalowana w serwerze pracuje oczywiście w trybie ECC (korekcja błędów). IBM zastosował w układach obsługujących pamięć RAM funkcję "czyszczenie pamięci", która podczas odczytywania danych wykrywa określone błędy, a następnie poprawia je i wysyła z powrotem do odbiorcy.

Specjaliści są zgodni - serwer Regatta pozwoli obniżyć koszty obsługi systemu informatycznego. IBM zastosował rozwiązania, dzięki którym żaden błąd serwera nie umknie uwadze i jeśli będzie to możliwe, zostanie naprawiony automatycznie. Serwer będzie konkurować na rynku z takimi produktami jak Enterprise 10000 (Sun) i Superdome (Hewlett-Packard), które mogą zawierać do 64 procesorów. Jak dotąd nie wiadomo, ile będzie kosztować Regatta - serwer, który nie powstałby, gdyby nie futurystyczny nieco projekt eLiza, nad którym IBM pracuje od dobrych kilku lat.


TOP 200