Regatta na warszawskim Forum IBM

4 października br., z okazji dziesięciolecia obecności IBM na polskim rynku, odbyła się w Warszawie pierwsza sesja Forum IBM, na której przedstawiono pełną ofertę IBM Polska.

4 października br., z okazji dziesięciolecia obecności IBM na polskim rynku, odbyła się w Warszawie pierwsza sesja Forum IBM, na której przedstawiono pełną ofertę IBM Polska.

Zaprezentowano najnowsze technologie i rozwiązania IBM. Wpływ technologii na działanie przedsiębiorstw przedstawili polscy klienci IBM.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Wszystkie wykłady i prezentacje podzielone zostały na pięć równoległych sesji poświęconych rozwiązaniom i usługom dla przedsiębiorstw oraz ich roli w nowoczesnym zarządzaniu, oprogramowaniu, ofercie serwerowej IBM: eServer pSeries, zSeries, eServer iSeries, xSeries, pamięci masowe.

Ważnym wydarzeniem warszawskiego Forum IBM była - równoległa ze światową - polska premiera Regatty - "niezatapialnego" uniksowego serwera IBM eServer pSeries. Serwer ma pracować wyjątkowo niezawodnie dzięki funkcjom, które diagnozują automatycznie pracę komputera i w razie konieczności potrafią same, bez udziału użytkownika, usuwać awarie i błędy dostrzeżone w systemie. Mamy tu do czynienia z "samoleczącym się" serwerem. Wszystko za sprawą wewnętrznej sieci składającej się z ponad 5600 sensorów, które kontrolują w czasie rzeczywistym pracę całego systemu i odnotowują wszelkie błędy i nieprawidłowości.

W serwerze można zainstalować do 16 układów Power4, czyli do 32 procesorów Power4 (nowy układ scalony opracowany przez IBM, zawierający ponad 170 mln tranzystorów). Będzie to pierwszy komputer linii eServer oparty na układzie scalonym Power4. Układ zawiera dwa procesory (każdy dysponujący oddzielnym buforem Level 2) pracujące z szybkością 1 GHz. Wystarczy powiedzieć, że magistrale danych procesora Power4 są taktowane zegarem 500 MHz, co przekłada się na przepustowość 35 GB/s.

Regatta dysponuje też funkcją "PCI-retry", która próbuje wysyłać dane powtórnie, jeśli pierwsza próba się nie powiodła. Pamięć RAM zainstalowana w serwerze pracuje oczywiście w trybie ECC (korekcja błędów). IBM zastosował w układach obsługujących pamięć RAM funkcję "czyszczenie pamięci", która podczas odczytywania danych wykrywa określone błędy, a następnie poprawia je i wysyła z powrotem do odbiorcy.

Specjaliści są zgodni - serwer Regatta pozwoli obniżyć koszty obsługi systemu informatycznego. IBM zastosował rozwiązania, dzięki którym żaden błąd serwera nie umknie uwadze i jeśli będzie to możliwe, zostanie naprawiony automatycznie. Serwer będzie konkurować na rynku z takimi produktami jak Enterprise 10000 (Sun) i Superdome (Hewlett-Packard), które mogą zawierać do 64 procesorów.

Serwer Regatta nie powstałby, gdyby nie futurystyczny nieco projekt eLiza, nad którym IBM pracuje od dobrych kilku lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200