Redhat przygotowuje platformę cloud computing dla deweloperów (PaaS)

Dotychczas Red Hat pomagał przedsiębiorstwom i dostawcom usług w używaniu swojego oprogramowania przy tworzeniu ich sieci chmur obliczeniowych. Dzięki nabyciu firmy Makara wraz z jej zespołem, Red Hat ma zamiar sam stać się dostawcą usług świadczonych w chmurze.

Zakupiona w listopadzie firma Makara oferuje wdrażanie aplikacji i hosting w modelu platforma jako serwis (PaaS). Działa w chmurach obliczeniowych Amazon EC2 i Rackspace. Jej zespół pod kierownictwem Isaca Rotha, byłego prezesa, pracuje nad nowym serwisem, który łączy technologie Makary i Red Hata.

Obecna usługa jest nadal dostępna, a jej klienci w odpowiednim czasie zostaną przeniesieni na nową platformę. Serwis został uruchomiony kilka miesięcy przed nabyciem go przez Red Hata i korzysta już z niego kilka tysięcy deweloperów (m.in. NASA w programie modelowania klimatu).

Zobacz również:

  • Użytkownicy Kubernetes mają problemy z bezpieczeństwem - wynika z badania Red Hat
  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID

Trwają prace nad integracją JBoss i Red Hat Enterprise Linux. Zespół korzysta też z projektu Deltacloud. Dzięki temu ten sam kod będzie można zastosować w wewnętrznej chmurze, Amazon EC2 i Rackspace bez zmian interfejsu programowania aplikacji (API) oraz problemów ze zgodnością.

Więcej informacji zostanie podanych na Red Hat Summit odbywającym się w dniach 3 - 6 maja w Bostonie. W ubiegłym roku firma informowała, że tylko ona i Microsoft mają wszystkie elementy oprogramowania niezbędne do tworzenia sieci cloud computing i przenoszenia obciążeń z jednej na drugą chmurę obliczeniową. Red Hatowi brakowało do realizacji tego celu tylko własnej publicznej usługi cloud computing. Microsoft ma Windows Azure, Google swój App Engine, a VMware zapowiedziany niedawno Cloud Foundry.

Oczywiście Red Hat i Microsoft stanowią dla siebie konkurencję, ale zdaniem Rotha na rynku jest dość miejsca dla obu dostawców. Azure jest skierowany do deweloperów związanych z Microsoft, a platforma Red Hata do opierających się na open source. Obie usługi powinny więc współegzystować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200