Red Hat wiąże duże nadzieje z serwerami zawierającymi 64-bitowe układy ARM

Red Hat (dostawca oprogramowania open-source dedykowanego dla przedsiębiorstw) przygląda się bacznie postępom prac nad 64-bitowymi, serwerowymi procesorami ARM. Chce bowiem w porę poszerzyć ofertę o rozwiązania przeznaczone dla takich serwerów, które mogą się pojawić w centrach danych szybciej, niż to jeszcze do niedawna przewidywano.

W opinii specjalistów 64-bitowe procesory ARM mogą zastąpić z powodzeniem standardowe procesory x86 i wprowadzić do centrów danych zupełnie nową jakość. I to pomimo tego, że ich 32-bitowe odpowiedniki są obecnie instalowanie głównie w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Zrozumiała to jakiś czas temu firma HP, która ma już w swojej ofercie serwery Moonsgot, które zawierają procesory ARM (póki co, 32-bitowe).

Wspomniana wcześniej nowa jakość kryje się za terminem “hyperscale computing”. Zbudowanie takiego środowiska obliczeniowego wiąże się z koniecznością instalowania serwerów charakteryzujących się dużym zagęszczeniem układów, głównie procesorów. Aby było to możliwe, muszą to być wyjątkowe energooszczędne procesory, oferujące przy tym dużą moc obliczeniową. Procesory ARM - szczególnie 64-bitowe – nadają się doskonale do budowania takich właśnie serwerów.

Zobacz również:

  • Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów

Red Hat zdaje sobie z tego sprawę i oczekuje z niecierpliwością na pojawienie się na rynku pierwszego komercyjnego, 64-bitowego procesora ARM, a wraz z nim pierwszego serwera zawierającego takie procesory. Dlatego Red Hat współpracue ściśle z Linaro Enterprise Group – organizacji powołanej do życia w połowie 2010 r., zajmującej się tworzeniem otwartego oprogramowania, zoptymalizowanego pod kątem architektury ARM.

Red Hat razem z Linaro Enterprise Group pracują np. obecnie nad oprogramowaniem obsługującym urządzenia peryferyjne, które będą dołączane do komputerów zawierających 64-bitowe procesory ARM. Chcą, aby oprogramowanie takie było zgodne ze standardem ACPI (Advanced Configuration and Power Interface).

Firma nie ujawnia na razie, kiedy zaprezentuje pierwszą wersję systemu operacyjnego Enterprise Linux for ARM, który będzie mógł zarządzać serwerami zawierającymi 64-bitową wersję układów ARM. Być może będzie to system opracowany w ramach inicjatywy Fedora Project.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200