Red Hat przechodzi w ręce IBM

W świecie IT jest to zapewne wiadomość dnia. IBM ogłosił, że przejmuje za kwotę 34 mld USD firmę Red Hat. Obie firmy doszły do tego porozumienia po długich negacjach, w których interesy IBM (chodzi głównie o stronę finansową transakcji) reprezentował bank inwestycyjny JPMorgan, a Red Hat korzystał z usług firmy doradczej Guggenheim Partners.

IBM i Red Hat zapewniają, że niezależnie od rozwijania rodzimej platformy IBM Cloud, będą dalej budować partnerskie stosunki z największymi dostawcami chmurowych usług, takimi jak Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud czy Alibaba.

Umowa przewiduje, że Red Hat dołączy do zespołu Hybrid Cloud firmy IBM jako odrębna jednostka, zachowując dalej daleko idącą niezależność i neutralność w obszarze będącym jej domeną. Chodzi oczywiście o oprogramowanie bazujące na otwartym źródle (narzędzia open source).

Zobacz również:

W opublikowanym przez obie firmy komunikacie można przeczytać, że firmą Red Hat zarządzać będzie dalej Jim Whitehurst. Dołączy on jednocześnie do rady dyrektorów sprawującej pieczę nad korporacją IBM, która zamierza utrzymać centralę RedHat oraz wszystkie należące do niej marki i znaki towarowe.


TOP 200