Red Hat: nowy Linux dla przedsiębiorstw

Red Hat ogłosił dostępność pierwszej wersji beta 1 systemu Red Hat Enterprise Linux 5.

Pierwsza wersja beta systemu Red Hat Enterprise Linux 5 miała się pojawić w lipcu, zaś na wrzesień planowano kolejną wersję - beta 2. Początkowe plany legły w gruzach w związku z wykryciem błędami w zarządzaniu pamięcią. Deweloperzy Red Hat początkowo sądzili, że błędy te mają swoje źródło w dołączonym do RHEL 5 środowisku wirtualizacyjnym Xen. Po bardziej wnikliwie okazało się, że problem leży jednak po stronie Red Hat, a dokładnie w kodzie jądra systemu. Obecnie firma deklaruje, że problem został rozwiązany.

Xen, karta przetargowa

Opóźnienie Red Hat chełpliwie wykorzystał Novell, ogłaszając, w lipcu br., że SuSE Linux Enterprise Server 10 to pierwsza dystrybucja Linuxa ze zintegrowanym środowiskiem wirtualizacyjnym Xen. Red Hat ripostuje, że Novell pośpieszył się oferując klientom niedopieczony produkt. Ot, korporacyjne potyczki. Choć bowiem obie firmy starają się nie wypaść jako "zbyt drapieżne" w oczach klientów, nie ulega wątpliwości, że konkurują ze sobą zażarcie o rząd dusz - i nie tylko.

Red Hat zastrzega, że opublikowana wersja systemu jest przeznaczona jedynie do celów testowych, że pojawią się w niej jeszcze modyfikacje. Red Hat otwarcie komunikuje, że oczekuje od testerów komentarzy, i że w szczególności interesuje go zdanie deweloperów na temat jakości współpracy RHEL 5 ze środowiskiem Xen 3.0. Wydaje się, że zarówno Novell, jak i Red Hat chcą stworzyć wrażenie, że to ich system jest "bardziej kompatybilny" z Xen

Prawdziwe zagrożenie - dla obu firm - czyha gdzie indziej. Microsoft już zapowiedział, że zamierza dopilnować, by w środowisku Xen 3.0 również systemy Windows działały bez zarzutu. Niedawno doszło nawet do spotkania deweloperów z firmy XenSource z przedstawicielami Microsoftu. Być może Microsoft liczy na to, że okaże się sprytniejszy od rywali, oferując lepsze narzędzia zarządzające zarówno platformą Xen, jak i działającymi w jego środowisku systemami. Wkrótce się przekonamy.

Nowości RHEL 5

RHEL 5 jest przeznaczona dla 32- i 64-bitowych platform x86 oraz dla architektury IA-64/Itanium (na razie technology preview).

Firmy, które wykupiły subskrypcję Red Hat Network mogą pobrać gotowe obrazy systemu ze strony:https://rhn.redhat.com/network/software/download_isos_full.pxt.

Osoby nie posiadające konta RHN mogą zamówić dostęp do wersji ewaluacyjnej RHEL 5 wchodząc na stronę RHEL 4: http://www.redhat.com/rhel/details/eval

RHEL 5 niesie w sobie nie tylko współpracę z Xen 3.0. Nowa wersja była rozwijana w kierunku zastosowań w systemach NAS, w tym obsługę iSCSI, Infiniband i RDMA oraz automatyczne montowanie urządzeń za pomocą wbudowanego w jądro modułu autofs (w miejsce modułu "udającego" sieciowy zasób NFS). Autofs oferuje przy tym m.in. automatyczne wykrywanie partycji i wolumenów i nadawanie im etykiet i aliasów itp. Pojawi się szersze niż dotychczas wsparcie dla usług klastrowych i klastrowych systemów plików. Nowością będzie całkiem nowy moduł do zrzucania zawartości pamięci na dysk.

RHEL 5 integruje rozszerzenia SELinux (Security Enhanced Linux) realizujące koncepcję zarządzania uprawnieniami bez superużytkownika i role. Jedną z ważniejszych nowości będzie nowy model dla sterowników rezydujących poza jądrem. W RHEL 5 Red Hat zawarł mechanizmy pozwalające na tworzenie systemów bezstanowych, czyli zarządzanych z zewnątrz klonów systemu głownego (klastry obliczeniowe, serwery WWW, duża liczba prostych klientów desktop itp.). Znajdą się w nim także nowe narzędzia do analizy i oraz narzędzia deweloperskie.