Red Hat: miliard dolarów z oprogramowania open source

W ostatnim roku obrachunkowym przychody spółki wyspecjalizowanej w rozwiązaniach oferowanych na licencji open source przekroczyły miliard dolarów. Red Hat jest pierwszym dostawcą komercyjnych usług wsparcia dla rozwiązań o otwartym kodzie, któremu udało się osiągnąć taką skalę obrotów.

W zakończonym wraz z końcem lutego roku finansowym firma Red Hat zanotowała obroty na poziomie 1,13 mld USD. Jest to wartość o 25 proc. wyższa niż przed rokiem. Aż o 40 proc. w skali roku zwiększył się natomiast zysk netto - w okresie od stycznia 2011, do lutego 2012 roku firma wypracowała zyski na poziomie niemal 147 mln USD.

Model biznesowy firmy Red Hat opiera się na komercyjnych usługach dla rozwiązań udostępnianych bezpłatnie i na licencji open source. Na ofertę komercyjnych usług firmy Red Hat składają się m.in. profesjonalne wsparcie techniczne, doradztwo, szkolenia oraz usługi integracyjne. W ramach opłaty abonamentowej klienci amerykańskiej spółki otrzymują również dostęp do dodatkowej dokumentacji technicznej oraz regularnych aktualizacji dostępnych w ramach społeczności Red Hat Network. "Oparty na takim modelu sposób rozwoju oprogramowania przynosi wymierne korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Wyniki firmy Red Hat pokazują potencjalną skalę takich korzyści" - twierdzi Jim Zemlin, dyrektor wykonawczy organizacji Linux Foundation. Firma Red Hat aktywnie angażuje się również w rozwój kluczowych komponentów rozwijanego na licencji open source systemu operacyjnego Linux.

Zobacz również:

  • Red Hat uruchomił portal ułatwiający projektowanie aplikacji
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Obecnie na podobnym modelu działalności opiera się dziś szereg mniejszych dostawców rozwiązań IT - m.in. wyspecjalizowane odpowiednio w rozwiązaniach cloud computing, systemach zarządzania treścią i rozwiązaniach analitycznych firmy Eucalyptus, Alfresco i Jaspersoft. Również najwięksi producenci oprogramowania biznesowego - jak Oracle, czy Dell - udostępniają część jego funkcjonalności na zasadach open source. Zdaniem przedstawicieli spółki takie wyniki dowodzą korzyści wynikających z przyjętego modelu działalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200