Red Hat dla przedsiębiorstw

W ramach rozszerzania swojej działalności biznesowej poza system operacyjny Linux, Red Hat zapowiedział inicjatywę dostarczania także innych produktów open source, takich jak serwer aplikacyjny, oraz oprogramowanie klastrowania i zarządzania systemem, pracujących bezpośrednio na platformie Red Hat Enterprise Linux.

Pierwszym elementem inicjatywy „Red Hat Open Source Architecture” jest Red Hat Enterprise Linux 3, który ma się pojawić w październiku. System ten oferuje złącza do oprogramowania, które będzie dostarczane na zasadzie dodatkowej subskrypcji.

Ponadto zostanie rozszerzony zakres obsługiwanych platform sprzętowych, poza platformę Intela, obejmując mainframe IBM zSeries i iSeries oraz serwery pSeries oparte na PowerPC, a także systemy oparte na 64-bitowym procesorze Opteron (AMD).

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API
  • SI pomaga zwalczać przestępczość

Celem inicjatywy Red Hat jest ustalenie kierunków dla społeczności open source w zakresie projektowania komponentów infrastruktury przedsiębiorstwa, które mają być zintegrowane z Red Hat Enterprise Linux.

Dzisiejsi użytkownicy Linuksa, poszkujący serwerów aplikacyjnych, klastrów i oprogramowania zarządzającego, muszą zazwyczaj stosować rozwiązania pochodzące od dostawców, takich jak Veritas Software, BEA Systems czy IBM. Produkty Red Hat mają więc być konkurencja dla tych rozwiązań.

Po około trzech miesiącach od udostępnienia Enterprise Linux 3, Red Hat planuje dostarczenie, w ramach Open Source Architecture, rozwiązania klastrowego. Planowane jest udostępnienie klastra szesnastowęzłowego dla rozkładania obciążeń, obchodzenia uszkodzeń i zarządzania pamięcią.

W ciągu kolejnych trzech miesięcy, Red Hat planuje dostarczenie serwera aplikacyjnego J2EE. Produkt ten ma być oparty na Java Open Application Server pochodzącym z konsorcjum ObjectWeb. W ubiegłym miesiącu Red Hat przystąpił do tego konsorcjum.

System zarządzania, który ma umożliwić wyposażanie, uaktualnianie i monitorowanie serwerów jest planowany w tym samym czasie, co serwer aplikacyjny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200