Red Hat Linux bliżej Tru64 Unixa

Compaq podpisał z Red Hat Software kolejne porozumienie mające na celu zwiększenie zgodności i integracji jego systemu operacyjnego Tru64 Unix z Linuxem oferowanym przez Red Hat.

Compaq podpisał z Red Hat Software kolejne porozumienie mające na celu zwiększenie zgodności i integracji jego systemu operacyjnego Tru64 Unix z Linuxem oferowanym przez Red Hat.

Główny cel porozumienia to umożliwienie tworzenia programów za pomocą jednego kodu źródłowego, który będzie mógł być skompilowany na Tru64 albo Red Hat Linuxie i w postaci programu binarnego działać pod kontrolą obu systemów uruchamianych na platformie Alpha.

"Pozwoli to użytkownikom na łączenie i dostosowywanie Tru64 do Linuxa. W zasadzie zamierzamy przenieść część Linuxa do Tru64, i odwrotnie. Chcemy, aby każdy, kto używa, tworzy lub zarządza Linuxem, mógł równie łatwo pracować z True64" - informuje Joel Berman, specjalista od Linuxa w Compaqu.

Zdaniem analityków umowa ta ma istotne znaczenie z uwagi na to, że da Linuxowi wiarygodność, jaką mają "standardowe" platformy. Twierdzą jednak, że nadal nie jest on systemem, który mógłby wyprzeć z rynku systemy unixowe.

International Data Corporation (IDC) utrzymuje, że zanim Linux stanie się komercyjnym systemem operacyjnym mogącym zastąpić np. Tru64, potrzeba opracować dla niego znacznie więcej aplikacji korporacyjnych, należy także stworzyć pośrednią warstwę oprogramowania i dobre oprogramowanie do tworzenia klastrów, zapewniające ciągłość pracy w razie awarii serwera. Do tego czasu zastosowanie Linuxa będzie znacznie ograniczone, głównie do pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz zastosowań akademickich.

Compaq zapowiedział także, że Red Hat Linux 6.0 będzie mógł pracować na niektórych komputerach z rodziny Deskpro EP i EN oraz stacjach roboczych AP, SP i XP. Uzupełnią one wcześniejszą ofertę produktów Compaqa, obsługujących system Linux, składającą się z systemów AlphaServer, serwerów ProLiant i Prosignia oraz stacji roboczych XP1000.

***

Red Hat pozyskał kolejnych inwestorów