Recognita lepiej czyta

Największe zmiany wprowadzone do programu Recognita, niestety, nie dotyczą jęz. polskiego.

Największe zmiany wprowadzone do programu Recognita, niestety, nie dotyczą jęz. polskiego.

W grudniu pojawi się nowa wersja programu do optycznego rozpoznawania znaków Recognita, stosująca zaawansowane technologie analizy tekstów opracowane przez firmę Caere. Obecnie program umożliwia rozpoznawanie tekstów w 114 językach wykorzystujących alfabety: łaciński, grecki i cyrylicę. Standardowo Recognita Plus 5.0 zawiera 20 słowników.

Największym ulepszeniem Recognity jest nowy motor rozpoznawania i inteligentnej analizy obrazów, który został wyposażony w szósty poziom dokładności i kontroli prędkości rozpoznawania znaków - w poprzedniej wersji było ich pięć. Może to być szczególnie przydatne w przypadku pracy z dokumentami słabej jakości. Niestety, na tym poziomie obsługiwane są tylko teksty w jęz. angielskim, węgierskim i niemieckim.

Przy przetwarzaniu dokumentu Recognita Plus 5.0 pozwala na wybór więcej niż jednego języka. Według producenta, poprawiono obsługę tabel i arkuszy kalkulacyjnych. Recognita została w pełni zintegrowana z aplikacjami Microsoft Word i Excel. Dzięki temu przez naciśnięcie ikony w pasku zadań rozpoznany tekst może być natychmiast dołączony do otwartego dokumentu.

Dodatkową funkcją jest rozpoznawanie tekstów napisanych w alfabecie Braille'a. Program nie tylko przetwarza takie dokumenty na tekst, lecz także umożliwia ich odczytywanie za pomocą syntezatora mowy. Proces rozpoznania polega na tym, że podczas skanowania kartek zapisanych alfabetem Braille'a odczytywane są cienie rzucane przez nakłute otwory, a ich układ jest przetwarzany na zwykły tekst. Początkowo nie będzie dostępny moduł języka polskiego, nad którym prace jeszcze trwają.

Recognita Plus 5.0 może pracować pod kontrolą Windows 95/98, NT i Windows 2000. Pakiet kosztuje ok. 1,6 tys. zł + VAT. Dostępna będzie aktualizacja dla użytkowników starszych wersji Recognity oraz innych, konkurencyjnych programów - wówczas cena wynosi ok. 500 zł + VAT.


TOP 200