Recepta na telefonię

Firma farmaceutyczna Glaxo Wellcome SA połączyła centrale Alcatel 4400 zainstalowane w swoich oddziałach za pośrednictwem sieci rozległej.

Firma farmaceutyczna Glaxo Wellcome SA połączyła centrale Alcatel 4400 zainstalowane w swoich oddziałach za pośrednictwem sieci rozległej.

Glaxo Wellcome, jedna z największych firm farmaceutycznych, ma w Polsce pięć lokalizacji. W każdej działa centrala telefoniczna Alcatel 4400, która komunikuje się z pozostałymi centralami za pośrednictwem krajowej sieci rozległej Glaxo Wellcome opartej na łączach Frame Relay. Za pośrednictwem sieci komputerowej przekazywana jest sygnalizacja między centralami, a połączenia są komutowane poprzez sieć operatorów publicznych. Ponadto w relacji między Poznaniem a Warszawą centrale realizują za pośrednictwem sieci prywatnej również transmisję głosu.

Jedno pole adresowe

"Podstawowym celem połączenia central siecią rozległą nie było realizowanie telefonii z wykorzystaniem sieci transmisji danych, ale zapewnienie jednego pola adresowego w całej firmie" - mówi Dariusz Paterka, specjalista administrator systemów informatycznych w Glaxo Wellcome SA. Bezpośrednia wymiana sygnalizacji telefonicznej między centralami umożliwia-ła bowiem stworzenie jednego planu numeracji w całej firmie, komunikowanie się pracowników poprzez numery wewnętrzne, a także zarządzanie centralami z jednego miejsca przy użyciu sieci rozległej.

Zanim jednak wdrożono takie rozwiązanie, konieczna była standaryzacja central telefonicznych w całej firmie. "Rozważano kilka rozwiązań. Ostatecznie wybraliśmy rozwiązanie Alcatela" - stwierdza Dariusz Paterka. W wyborze przeważyły takie cechy centrali A4400, jak możliwość oddzielenia sygnalizacji od transmisji głosu (dzięki temu połączenie jest inicjowane za pośrednictwem sieci rozleg- łej, a samo przesyłanie głosu odbywa się poprzez publiczną sieć telefoniczną operatora telekomunikacyjnego). "Inne kryteria to oczywiście liczba central zainstalowanych w Polsce, referencje, jeśli chodzi o pracę w wymaganej przez nas konfiguracji, a także dodatkowe możliwości rozbudowy centrali np. o zintegrowany system DECT, pocztę głosową, call center itp." - mówi Dariusz Paterka.

Dzięki możliwości wymiany informacji międzycentralowych przez sieć IP zbędne stało się łączenie central za pośrednictwem łączy dedykowanych, a jednocześnie osiągnięto wszelkie żądane efekty, takie jak wspólna centralna książka adresowa czy identyfikacja osoby dzwoniącej.

Krok dalej

Kolejny krok na drodze do integracji transmisji głosu i danych uczyniono, gdy firma zdecydowała się zwiększyć przepustowość łącza między biurami w Poznaniu i Warszawie ze względu na rosnące wymagania dotyczące transmisji danych. "Wcześniej wykorzystywaliśmy łącze Frame Relay o przepustowości 2 Mb/s z gwarantowanym pasmem 64 Kb/s. Nasze zapotrzebowanie wymagało gwarantowanego pasma 1 Mb/s. Ponieważ różnica w cenie pomiędzy łączem 1 Mb/s a 2 Mb/s nie jest duża, ostatecznie wydzierżawiliśmy trakt 2 Mb/s, przydzielając na transmisję danych wymagane pasmo 1 Mb/s, a drugą część tego pasma przeznaczając na transmisję głosu pomiędzy centralami w Poznaniu i Warszawie" - wyjaśnia Dariusz Paterka.

Komunikację zrealizowano w taki sposób, że na końcach traktu 2 Mb/s w Warszawie i Poznaniu działają centrale Alcatel 4400 wyposażone w karty ISDN PRI (30 kanałów głosowych), wykorzystujące do przesyłania głosu 15 kanałów. Pozostałą część pasma używają routery linii Cisco podłączone bezpośrednio do central telefonicznych. Każdy z routerów jest wyposażony w porty ISDN PRI, umożliwiające transmisję danych z wykorzystaniem takich łączy.

"Realizacja komunikacji głosowej w sieci pakietowej nie była w naszym przypadku priorytetowa - rozmowy między poszczególnymi lokalizacjami nie były bowiem źródłem dużych kosztów. Dzięki połączeniu central w ten sposób zrealizowaliśmy również system wideo-konferencyjny pomiędzy biurami w Warszawie i Poznaniu. Jego funkcję pełni rozwiązanie firmy PictureTel wykorzystujące łącza ISDN BRI. Wcześniej już taki system był stosowany do komunikacji między biurem w Poznaniu a centralą firmy w Wielkiej Brytanii" - mówi Dariusz Paterka.

Podział obciążenia

W relacji Warszawa-Poznań Glaxo Wellcome wykorzystuje aktualnie oba posiadane łącza: kanał Frame Relay (2 Mb/s) jednego operatora i linię 2 Mb/s dzierżawioną od innego. Każde z tych łączy jest obsługiwane przez oddzielną parę routerów Cisco, które zostały w taki sposób skonfigurowane, aby realizować funkcję współdzielenia obciążenia (load sharing) na obu łączach w celu zwiększenia dostępności realizowanych transmisji. Za pośrednictwem łącza dzierżawionego jest przesyłane 70% danych, a poprzez kanał Frame Relay - 30% danych.

Routery Cisco obsługujące parami dwa łącza telekomunikacyjne są skonfigurowane za pomocą protokołu HSRP (Hot Standby Routing Protocol), co powoduje, że w sieci lokalnej widoczne są one jako jeden wirtualny router. Umożliwia to nieprzerwaną komunikację za pośrednictwem łączy w sieci rozległej nawet wtedy, gdy jedno z nich ulegnie awarii. Wtedy routery przestają już dzielić się obciążeniem według konfiguracji założonej przy poprawnej pracy łączy i jeden z nich, obsługujący sprawne łącze, przejmuje transmisję wszystkich danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200