Recenzja książki

Dokumentacja programu WordPerfect 5.1; w jej skład wchodzą książki: WordPerfect - Getting Started, WordPerfect - Workbook, WordPerfect - Reference, wydane w USA przez WordPerfect Corporation w 1990 r.

Dokumentacja programu WordPerfect 5.1; w jej skład wchodzą książki: WordPerfect - Getting Started, WordPerfect - Workbook, WordPerfect - Reference, wydane w USA przez WordPerfect Corporation w 1990 r.

Najpopularniejszy chyba na świecie edytor tekstu WordPrerfect 5.1 jest dostarczany do użytkowników łącznie z trzema książkami. Jedna z nich to kilkunastostronicowa broszurka "WordPerfect Getting Started" ("WordPerfect - zaczynamy"). Zawarte są w niej po kolei - adresy fili i przedstawicielstw firmy WordPerfect, kilka zdań na temat dokumentacji pakietu i rejestracji jego użytkowników, określenie sposobu instalacji programu WordPerfect i kilka stron wstępnych uwag na temat jego obsługi.

Drugi tom dokumentacji to obszerna, bo licząca blisko 500 stron tekstu książka zatytułowana "WordPerfect - Workbook" ("WordPerfect - podręcznik"). Jest to po prostu książkowy kurs obsługi pakietu WordPerfect podzielony na 36 lekcji w trzech częściach "Kurs podstawowy I", "Kurs podstawowy II" i "Kurs dla zaawansowanych". Cały podręcznik opracowany został w sposób doskonały. Bez specjalnego obycia informatycznego, ba, nawet bez komputera możemy śledzić rozwijające się krok za krokiem możliwości i obsługę edytora. Każda szczegółowo opisana czynność ilustrowana jest aktualnym obrazem ekranu komputera. Przy okazji pisania pism, listów, zawiadomień itp. poznajemy nie tylko sekwencje naciśniętych klawiszy, lecz także pewne reguły redagowania dokumentów, na podstawie których są one maksymalnie czytelne i przejrzyste. Pierwsze 12 lekcji przeznaczone jest dla całkowicie początkujących użytkowników - ci spośród nich, którzy już są trochę zaznajomieni z WordPerfectem mogą je śmiało pominąć. Z treści podręcznika, zresztą jak przystało na książkę o edytorze tekstów pierwszorzędnie zredagowanego, wypływa wewnętrzny ład przemyślanego i w sposób bardzo dydaktyczny ułożonego materiału. Nauka z takiego podręcznika to prawdziwa przyjemność.

Książka trzecia "WordPerfect Reference" ("WordPerfect - odnośniki") to blisko 900 stronic ułożonej alfabetycznie encyklopedii dwustu haseł związanych z procesem edycji tekstu. Znajdujemy tu takie hasła jak porównanie dokumentów, edycja grafiki, drukowanie, tworzenie tabel, odstępy między słowami i wierszami itp. Każde z nich jest dokładnie opisane i zilustrowane przykładami. Końcowe 150 stron to "Appendix" - różne dodatkowe informacje - oznaczone od litery A - "Tabela ASCII" do litery S - "Zbiory z rozszerzeniem *.PIF". A wszystko napisane i zredagowane bez zarzutu, tak, że książka swoim układem aż zachęca do nauki, a nawet do studiowania poszczególnych haseł.

Wszystkie trzy podręczniki zostały oprawione w miękkie, kolorowe okładki i wydrukowane na bardzo dobrym papierze.

Całość dokumentacji mieliśmy okazję przejrzeć dzięki uprzejmości wymienionego zresztą w wyżej omawianych tomach licencjonowanego dystrybutora produktów firmy WordPerfect, a mianowicie Spółkę z o.o. PRO-TEST.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200