Rebelia kontratakuje

Zespół Mozilla.org chce zjednoczyć ruch open source, by skuteczniej konkurować z technologiami Microsoftu.

Zespół Mozilla.org chce zjednoczyć ruch open source, by skuteczniej konkurować z technologiami Microsoftu.

Twórcy projektu Mozilla chcą, by tworzone przez nich oprogramowanie stało się otwartą platformą i stanowiło alternatywę dla technologii Microsoftu, które znajdą zastosowanie w Longhorn, najnowszej wersji biurkowego Windows. W tym celu zamierzają współpracować z innymi projektami open source, w szczególności GNOME. Ich reprezentanci spotkali się kilka tygodni temu w celu przedyskutowania szczegółów. Debata dotyczyła współdzielenia kodu w celu uniknięcia dublowania wysiłków programistów i konieczności modyfikowania napisanych wcześniej fragmentów kodu, jeśli wymagałaby tego integracja pakietów. Uczestnikami spotkania byli m.in. Brendan Eich, wynalazca technologii JavaScript, i Nat Friedman, założyciel Ximian.

Szybkie tempo

Mozilla.org pracuje nad stworzeniem przeglądarki internetowej i platformy do dostarczania aplikacji za pośrednictwem sieci, która będzie mogła skutecznie konkurować z Internet Explorerem. Organizacja chce także stworzyć platformę technologiczną, która pozwoli tworzyć aplikacje.

"Jeśli zajmowalibyśmy się wyłącznie przeglądarką, w ciągu pięciu lat nasza praca przestałaby mieć znaczenie. Ludzie korzystaliby z niej, ale bylibyśmy daleko za czołówką" - przekonuje zaangażowany w projekt Mozilla.org Brendan Eich.

Zamierza on stworzyć zintegrowaną platformę, na którą złożą się Mozilla i GNOME - projekt w ramach którego rozwijane jest środowisko komponentowe obejmujące m.in. środowisko okienkowe interfejsu użytkownika. Niezbędnym warunkiem powodzenia misji jest bliska współpraca z twórcami innych projektów open source. Zdaniem Eicha prace trzeba rozpocząć szybko i z dużym zapałem, bo działający kod powinien być gotowy do końca br. W przeciwnym razie, jeśli przesunie się to na następny rok, bliskość premiery Longhorn będzie działać na korzyść Microsoftu i utrudni umocnienie się open source.

Kluczowe technologie Longhorn to Extensible Application Markup Language (XAML) oraz graficzny interfejs użytkownika znany pod nazwą Avalon. Alternatywą proponowaną przez Mozillę ma być Extensible User Interface Language (XUL) - licząca już 5 lat technologia tworzenia interfejsów użytkownika dla aplikacji na bazie technologii, takich jak XML (Extensible Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets). XUL powstał z myślą o uczynieniu przeglądarki Mozilla lżejszą i szybszą przez stworzenie interfejsu na bazie standardów internetowych. Dotychczas jednak nie zdobył popularności.

Sceptycy wskazują na potencjalne trudności. Nie wiadomo np. jak zostanie połączony XUL z istniejącą technologią GNOME. Optymiści przekonują jednak, że już teraz GNOME wykorzystuje kod Mozilla (przeglądarka Epiphany).

Dwa w jednym

Microsoft zapowiedział, że Longhorn w bezprecedensowy sposób będzie łączyć pracę w systemie operacyjnym z przeglądaniem Internetu. Firma zapowiedziała jednocześnie, że zaprzestanie publikowania odrębnych wersji swojej przeglądarki, a programiści odpowiedzialni dotychczas za prace nad Internet Explorerem mają zasilić szeregi projektantów Longhorn.

Premierę nowego systemu zapowiedziano na połowę 2006 r. Prawdopodobnie trafiłby on na rynek wcześniej, gdyby nie zdecydował się najpierw przygotować Service Pack 2 dla Windows XP, obszernego zestawu poprawek oraz nowych technologii podnoszących przede wszystkim bezpieczeństwo systemu. Tymczasem ostatnio Microsoft zapowiedział przynajmniej kilkutygodniowe opóźnienie Service Pack 2.

Microsoft vs Mozilla

Kluczowe technologie Longhorn to Extensible Application Markup Language (XAML) i graficzny interfejs znany pod nazwą Avalon. Alternatywą proponowaną przez Mozillę mają być Extensible User Interface Language (XUL) i CSS (Cascading Style Sheets).


TOP 200