Reagujemy na zagrożenia

CERT Polska zorganizował spotkanie, którego celem była wymiana informacji dotyczących zagrożeń sieciowych, dzielenie się doświadczeniami ze współpracy z organami ścigania oraz omówienie zasad kooperacji pomiędzy zespołami analizującymi nieprawidłowości w sieciach publicznych.

Forum polskich zespołów reagujących zainteresowało wielu przedstawicieli firm teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Na spotkaniu obecni byli reprezentanci Aster, Exatel, Poznańskiego Centrum Supekomputerowo-Sieciowego (Pionier-CERT), PKP Informatyka, Polkomtela, PSE, Telekomunikacji Polskiej, Telekomunikacji Kolejowej, UPC i VECTRY.

Podczas konferencji przedstawiono prace i wyniki działań grup roboczych i organizacji działających za granicą, takich jak TERENA TF-CSIRT, FIRST, duży nacisk kładąc jednocześnie na rozwój podobnych inicjatyw w krajach naszego regionu (np. CERT-Verbund w Niemczech).

Forum polskich zespołów reagujących miało na celu wymianę doświadczeń między tego typu grupami specjalistów, działającymi w strukturach największych polskich operatorów telekomunikacyjnych. Analizowano obowiązujące regulaminy podejmowania konkretnych działań przez zespoły reagujące (stosowanie sankcji wobec intruzów). Wiele miejsca i czasu poświęcono kwestiom efektywnej współpracy z organami ścigania (różne formy kooperacji między ISP, policją i użytkownikiem końcowym).

Uczestnicy spotkania wymienili także swe doświadczenia z zakresu reagowania na występujące w sieci zagrożenia w postaci wirusów, spamu, robaków internetowych i ataków typu Denial of Service. Omówiono sposoby obsługi zgłoszeń, współpracy z użytkownikami sieci (również w kontekście celów biznesowych operatorów) i stosowania restrykcji wobec osób naruszających bezpieczeństwo.

Następne spotkanie tego typu przewidywane jest wstępnie na pierwszy kwartał przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200